Online reportáž

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Podle jeho sdělení se jedná o dvaačtyřicetiletou ženu z Rožnova pod Radhoštěm, která se do České republiky vrátila v sobotu 7. března z hor v oblasti města Trident (Trento).

"Žena neměla téměř žádné příznaky. Ale tím, že se vracela právě sedmého března, spadla do kategorie lidí, kteří měli nařízenou karanténu. Proto jí byl udělán odběr. Tento odběr vyšel pozitivně,“ informoval hejtman Jiří Čunek.

Ilustrační foto.
Nemocnice se připravují na riziko výskytu koronaviru

Žena, která je matkou dvou dětí, je v domácím ošetřování.

Hejtman Čunek také uvedl, že jen v neděli vyjeli zdravotníci z nemocnic ve Zlínském kraji udělat odběry celkem dvacetkrát.

Právě díky tomu se podařilo zachytit také první potvrzený případ výskytu koronaviru v kraji. Žena z Rožnova pod Radhoštěm byla v pořadí 33. potvrzenou nakaženou osobou v České republice.

Vedení rožnovské radnice situaci bedlivě sleduje.

„Ihned jsme kontaktovali nadřazené orgány s dotazy na informace a s nabídkou naší součinnosti,“ řekl starosta Rožnova Radim Holiš.

Zdůraznil, že žena z Rožnova se zachovala zcela správně podle známých instrukcí.

„Kontaktovala krajskou hygienu, byl udělán odběr, který potvrdil pozitivní výsledek. Žena zůstala v domácí karanténě,“ dodal Radim Holiš.

Ilustrační foto
Téměř 200 dětí ze Zlína čeká domácí karanténa

Rožnovanka byla v Itálii se svou rodinou, konkrétně s manželem a jedním dítětem.

„Vrátila se v sobotu, o den později jí byl udělán odběr. V rámci možností je alespoň dobrou zprávou fakt, že v Itálii nebyla s cestovní kanceláří, ale po vlastní ose a po návratu domů nebyla v kontaktu s dalšími lidmi. Nyní je již v karanténě, nebyla jí navržena hospitalizace. Odběr bude proveden také zbývajícím dvěma členům rodiny, kteří byli v Itálii se zmiňovanou ženou,“ upřesnil místostarosta Rožnova pod Radhoštěm Jan Kučera.

Vyzval také obyvatele města, aby především zůstali klidní.

V Rožnově pod Radhoštěm mezitím po týdenních jarních prázdninách v pondělí 9. března začalo vyučování ve všech sedmi základních školách (u pěti z nich je zřizovatelem město Rožnov) a čtyřech mateřinkách (u všech je zřizovatelem město Rožnov).

„Dle mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví z pátku 6. března je u nás od pondělí v nařízené domácí karanténě čtyřiadvacet žáků základních škol a jedno dítě z mateřinky, a také dva zaměstnanci škol,“ informoval starosta Rožnova.
Provoz všech školských zařízení zůstal zachován.

„Klademe velký důraz na to, aby ředitelé škol vyžadovali maximální dodržování hygienických opatření. Samozřejmostí je jakýkoliv další návrat z Itálie řešit okamžitým kontaktováním krajské hygienické stanice a nástupem do čtrnáctidenní karantény,“ dodal starosta Radim Holiš.

Podobnou statistiku zveřejnilo také Valašské Meziříčí, kde je v karanténě pět pedagogů, dva nepedagogičtí pracovníci a třiadvacet žáků.

Také v Meziříčí zůstal provoz škol zachován.

Rektor univerzity Vladimír Sedlařík (na snímku vpravo) předal dezinfekci do rukou zástupců zlínského Domova pro seniory Burešov, Českému červenému kříži i Krajské hygienické stanici ve Zlíně.
Univerzita Tomáše Bati věnovala potřebným 30 litrů dezinfekčního gelu
Správa železnic zavedla zvýšený mimořádný úklid, tedy mimo běžný režim úklidu, a dezinfekce veřejných prostor a WC.
Na nádražích přibývají stojany s dezinfekcí, autobusy vyčistí ozonem
Ilustrační foto.
Počet testovaných v kraji zatím vzhůru nevylétl, je na devítce

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník