S tím se totiž přihlásili do soutěže Nejoriginálnější tablo Olomouckého kraje, v níž hlasovali čtenáři Deníku a posluchači Radia Haná.

A jak tabla vznikala?

„Bylo to spontánní. Jsme celkem dobrý kolektiv, ale pořád jsme se dohadovali. Nechtěli jsme typické tablo s přehnanou retuší, ale spíš něco retro a neobvyklého. Hlavně jsme chtěli, aby to bylo vtipné. Z toho, že jsme vyhráli maturitní večírek snů s dýdžejem a luxusní aparaturou máme velkou radost," řekla maturantka z Gymnázia Jana Blahoslava Lenka Kožuchová.

Druhé místo obsadila Střední odborná škola a Střední odborné učiliště v Šumperku, která díky soutěži vyrazí do kina.

"Naše tablo je v neworském stylu. Vymýšlela jsem ho já a spolužačka. Ostatní se moc nezapojovali. S prací jsme začali na konci března, kdy vznikly první fotografie. Myslím, že k našemu obchodnímu oboru se New York celkem hodí, ale někteří spolužáci můj názor nesdílejí. Proto na něm nejsme vyfocení všichni, což je škoda," uvedla studentka Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Šumperku Iveta Pregetová.

Studentky z vítězných středních škol si v Olomouci přebraly své odměny. Ta největší putovala do Přerova, kde se bude konat večírek snů.

Zatraceně dobrej ročník

Sto piv a třetí místo vyhráli maturanti z olomouckého Gymnázia Hejčín, kteří zaujali s nápadem vyrobit tablo s lahví vína.

„Když jsme přemýšleli, jaké tablo vyrobit, vyřknul jeden spolužák heslo"zatraceně dobrej ročník". Všechny nás to oslovilo a udělali jsme to ve vinném duchu. Hodně nám pomáhal i třídní učitel, který pochází z jižní Moravy a hodně se orientuje ve vínech. V láhvích není přímo archivní víno, prý ho máme vypít do roka," vysvětlila maturantka z olomouckého Gymnázia Hejčín Julie Londová.

Pro ty, jejichž tabla se na předních příčkách neumístila, je zcela jistě největší výhrou a odměnou dobře zvládnutá maturita.

Výsledky hlasování o nejoriginálnější tablo

1. místo GJB Přerov

č. 5 - Gymnázium Jana Blahoslava a Střední pedagogická škola Přerov, Oktáva

2. místo SOŠ a SOU podnikání Šumperk

č. 4 - SOŠ a SOU Šumperk, třída NB 2

3. místo Gymnázium Hejčín, Olomouc

č. 3 - Gymnázium Hejčín, 4.C,  Olomouc