O tom, že společnost Visteon, mezi jejíž divize patří také bývalý novojičínský Autopal, se chystá prodat mimo jiné i tento podnik, se po Novém Jičíně „šuškalo“ již před několika týdny. „Mluví se o tom, že nás mají koupit Indové. Prý by to ale mělo být až na podzim,“ svěřil se nedávno redakci Novojičínského deníku jeden ze zaměstnanců, který si však z obavy z možné ztráty zaměstnání nepřál uvedení jména.

Právě kvůli informacím, jež se objevily na veřejnosti, svolal zhruba před měsícem starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák schůzku s ředitelem společnosti Visteon-Autopal a výrobním ředitelem divize klimatizace pro Evropu Waltrem Thomasem a ředitelem pro vnější vztahy a legislativu společnosti Oldřichem Rybnikářem.

„Oni tenkrát tvrdili, že v současné době nic takového není, ale dnes už víme, že je. Je to trochu nepříjemná pravda,“ potvrdil pro Novojičínský deník Jaroslav Dvořák v reakci na skutečnost, že 12. března uzavřela společnost Visteon Corporation dohodu o prodeji divize světelné techniky indické společnosti Varroc Group za 92 milionů dolarů.

Indická společnost je celosvětovým dodavatelem automobilových komponentů. „Tato transakce umožní společnosti Visteon soustředit se na klíčové obchodní aktivity v oblasti klimatizace a elektroniky a na spolupráci s našimi joint ventures (podniky se společnou majetkovou účastí pozn. red.), u nichž se předpokládá ziskový růst a vedoucí postavení na trhu,“ uvedl v oficiální tiskové zprávě Donald J. Stebbins, předseda, výkonný ředitel a prezident společnosti Visteon.

„Součástí transakce jsou tři výrobní závody a jedno vývojové centrum v Novém Jičíně a v Rychvaldě, a dále jeden výrobní závod v Mexiku a Indii. Obě společnosti mají v úmyslu zahrnout do prodeje rovněž i podíl Visteonu v joint venture TYC se sídlem v Číně,“ doplnila informace tisková mluvčí společnosti Visteon-Autopal Veronika Prudilová a upřesnila, že z celkového počtu 4200 zaměstnanců pracujících v divizi světelné techniky je 2200 pracujících v podnicích v České republice.

Generální ředitel společnosti Varroc Group Tarang Jain prostřednictvím tiskové zprávy uvedl, že po dokončení transakce se s talentovanými pracovníky prodávané divize chtějí zaměřit na rozvoj, který je velmi důležitou součástí globálního podnikání indické společnosti s výhledem do budoucna. „Divize světelné techniky společnosti Visteon je úspěšná, má skvělé výrobky, technologie a dobré vztahy se zákazníky. Těšíme se,“ doplnil Tarang Jain.

Ani tyto oficiálně sdělené informace však novojičínského starostu Jaroslava Dvořáka příliš neuklidnily. „Chci se zástupci Visteonu vyvolat další jednání a rád bych také mluvil se zástupci té indické společnosti. Visteon-Autopal je zdejší největší zaměstnavatel a mohlo by se to dotknout mnoha lidí. Tak chceme vědět už teď, co se chystá,“ vysvětlil Jaroslav Dvořák s tím, že pokud by společnost naznačila zájem rozšířit svou výrobu, město je ochotno nabídnout jí potřebné pozemky a prostory. „Pro nás je zaměstnanost velice důležitá,“ zdůraznil Jaroslav Dvořák.

POSTŘEH: Slibem ještě nikdo nezarmoutil

Bylo by naivní čekat od vedení velkých, ale vlastně i malých, podniků, že vyklopí své plány jen tak na požádání. Naposledy se o tom přesvědčil novojičínský starosta Jaroslav Dvořák. Ujištění, že se v otázce prodeje Autopalu v této době nic nechystá, bylo pravdivé, neboť v té době seděli ti, kteří to vyřkli, na radnici, a tudíž nemohli být u podpisu dohody o prodeji.

Že bude za měsíc vše jinak? Kdo to mohl vědět? Novojičínský starosta a možná i část veřejnosti, které se tato záležitost dotýká, se mohou cítit poněkud podvedeni, z obecného hlediska se však nelze ani jednomu z aktérů divit, že jednal, jak jednal. Starosta měl prostě jen snahu zjistit, zda nehrozí další navýšení čísel týkajících se nezaměstnanosti, zástupci firmy zase hájili práva vlastníka.

Svět byznysu je tvrdý a chyby se neodpouštějí. Nezbývá, než jen věřit a doufat, že tato „popřená veselka“ nebude mít za následek snížení počtu členů nově vzniklé společné domácnosti. A dá se očekávat, že v tomto duchu se také ponesou první proklamace po „uzavření sňatku“. Slibem zkrátka nezarmoutíš…