„Že bych měl někdy v minulosti problém prodrat se davem k nejbližšímu stánku s punčem, to jsem snad nezažil. Až teď,“ smál se jeden z přítomných.

Stánky s punčem, svařákem a dalším vánočním sortimentem, byly totiž doslova v obležení. Děti si zase užívaly jízdu na kolotoči.

Rozsvícení betlému na Horním náměstí a zahájení výstavy Foukaný třpyt

Dvanáct metrů vysoký smrk, který je letošním symbolem Vánoc v Přerově, slavnostně rozsvítil primátor města Petr Vrána spolu s dětmi, které letos získaly sošku Scholar. Ještě předtím obsadil pódium Dětský pěvecký sbor Vocantes, večer patřilo náměstí koncertu skupiny Argema.

Legendární přerovská hospůdka Aniččin dvůr
Legendární hospůdka Aniččin dvůr končí. Zavře i vyhlášené květinářství

„Asi neřeknu nic zajímavého. Je mi čtyřicet sedm let a čtyřicet sedm Vánoc jsem strávil tady v Přerově. Dopoledne na Štědrý den patřilo vždy vánočnímu koncertu na náměstí, pak následovala večeře - kapr a salát a rozdávání dárků,“ svěřil se primátor Petr Vrána.

Zaplněné náměstí pozdravil také děkan přerovské farnosti Josef Rosenberg.

„Vánoce jsou spjaty především s narozením Ježíše, a tak si chceme darovat to nejvíce, co můžeme - vzájemnou lásku a porozumění. Doufám, že letošní Vánoce v Přerově prožijeme v této atmosféře,“ řekl.

Autobus přerovské MHD. Ilustrační foto
Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka 108

Program byl první adventní neděli pestrý - už v pět hodin odpoledne se za tónů Věžní hudby Základní umělecké školy B. Kozánka slavnostně rozzářil vyřezávaný betlém u městské galerie na Horním náměstí a děkan farnosti požehnal adventnímu věnci, který zdobí prostranství před ní.

O půl hodiny později začala také vernisáž tradiční výstavy Vánoce na zámku v Muzeu Komenského, kde mohli zejména malí návštěvníci obdivovat stovky plyšových medvědů uprostřed vánočních dekorací a nazdobených jedliček. Nechyběl ani vyřezávaný Zbořilův betlém.