Vsetíňané v tomto případě rozhodnutí radních podporují. Chování prodejců jim totiž vadí. „Já je odmítnout sice dokážu, ale třeba důchodci s nimi mívají problémy. V té rychlosti se často nechají ukecat a ani si pořádně nepřečtou smlouvu," vyjádřila se třeba Veronika Kratochvílová ze Vsetína.

Nevšímejte si jich

Prodavačů na ulicích si lidé snaží většinou nevšímat. „Stejně mi ale hodně vadí jak se vnucují. Když si budu chtít koupit třeba nový mobil nebo něco takového, zajdu do obchodu," řekla včera Deníku kadeřnice Anna Vráželová.

Zapracovat návrh do tržního řádu města dostali za úkol pracovníci Obecního živnostenského úřadu. Vymezí v něm také místa, kde bude povolený prodej na ulicích. „Celorepublikové veřejné sbírky, jako je například Den pro světlušku či Květinový den, zákaz nijak neovlivní. Tam jsou totiž příspěvky dobrovolné. Pokud se jedná o prodeji zboží pro dobročinné účely, na ten už se zákaz vztahovat bude," vysvětlila vedoucí obecního živnostenského úřadu Daniela Lukyová.

Důvodem, proč návrh radní předložili, byl narůstající počet problémů s prodejci. „Změnou tržního řádu chceme obyvatele města chránit před jejich nátlakem. Lidé by neměli podepisovat důležité smlouvy na ulici nebo mezi dveřmi bytů," uvedla starostka Iveta Táborská.

Strážníci budou rozdávat pokuty

Dodržování zákazu má kontrolovat Městská policie. „Strážnici mohli v minulosti podomním obchodníkům pouze domluvit, bez možnosti nějaké pokuty. Novým nařízením získají možnost, jak proti prodejcům důsledněji zakročit," dodala starostka.

Podomním prodejem se rozumí činnost, kdy obchodníci nabízí zboží či poskytování služeb bez předchozí objednávky. A to, mimo veřejně přístupná místa. Například v bytech či domech. „Pochůzkový je pak prodej na veřejných místech mimo provozovny," vysvětlila mluvčí města Jana Čadová.

Zrušení podomního prodeje a omezení pochůzkového prodeje funguje v několika městech a vesnicích po celé republice. Ve Zlínském kraji zákaz zavedli například ve Vizovicích, Otrokovicích či Pozlovicích.