Letošní ročník proběhne od úterý do soboty a návštěvníci se mohou těšit na program jak v Národním domě, tak v Kulturním klubu Duha. Představí se zde například divadelníci či muzikanti, hlavním bodem programu je ovšem tradičně recitování.

„Výběr není omezený nijak, každý ze soutěžících si může zvolit dílo a autora," sdělila produkční Wolkrova Prostějova Martina Drmolová.

Ta zároveň zdůrazňuje, že samotná soutěž má jasně daná pravidla.

Zahájení 58. ročníku festivalu poezie - Wolkrův Prostějov, Komediální akrobatické vystoupení spojené s předáním symbolického klíče od městských bran

Akrobatické zahájení festivalu. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Festival i neformálně

Doprovodný program se však oproti minulým letům změnil.
„Divadlo a poezie je hlavní 'gró' události. Například večer na zahradě Národního domu bude probíhat neformální část, vystoupí zde kapely, třeba olomoucká Bujabéza. Ve středu v devět hodin večer se pak odehraje v přednáškovém sále Národního domu storytellingové představení, které nahradilo improligu," řekla Martina Drmolová s tím, že i novinka Wolkrova Prostějova přinese improvizaci. Hlavně ale schopnost vyprávět poutavě příběh.

Zahájení si nenechal ujít ani primátor

Samotný čtyřdenní maraton uměleckých představení zahájili organizátoři u sochy Jiřího Wolkera na náměstí Svatopluka Čecha.

Zahájení 58. ročníku festivalu poezie - Wolkrův Prostějov, Komediální akrobatické vystoupení spojené s předáním symbolického klíče od městských bran

Klíč od města předal recitátorům prostějovský primátor Miroslav Pišťák. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Akrobatické představení, při němž dvojice umělců žonglovala a následně vyvěsila vlajku akce, doprovodilo předání klíče. Ten od primátora převzal recitátor Václav Kallus, který se neúčastní akce poprvé.

„Na Wolkrově Prostějově jsem potřetí, tak to na mě nějak padlo. Tentokrát budu recitovat z knihy Francouzská poezie nové doby," prozradil.
Na zahájení celostátního kola festivalu kromě samotných soutěžících, organizátorů a zástupců města dorazili také diváci. Někteří o samotné akci dopředu nevěděli.

„Patřím mezi náhodné kolemjdoucí. Představení je dobré," řekla žena s dítětem v kočárku.
Naopak Irena Konývková se na úvodu jedné z největších kulturních událostí Prostějova neobjevila náhodou.

„Teď jsem přišla, ale věřím, že se mi to bude líbit. Účastním se a jezdím sem ráda," dodala.