Oběma mužům přišel v pátek osobně poděkovat za odvahu přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) spolu s náměstkem Michalem Záchou (ODS).

Zachránci dostali za svůj hrdinský čin netradiční kytici, která sice voněla – ale uzenými klobásami a masem. K tomu láhev dobrého pití.

„Jsem rád, že mezi námi pořád žijí lidé, kteří jsou obětaví. Vaší statečnosti si opravdu vážím,“ vyslovil jim dík přerovský primátor Jiří Lajtoch. Jeho náměstek Michal Zácha, který celou situaci viděl na vlastní oči, k tomu dodal: „Opravdu šlo o život. Stačila chvilka a oba mladíci by skončili pod vodou,“ poznamenal.

Drama se seběhlo 29. února v odpoledních hodinách. Oba mladíci sestoupili ze schodů v blízkosti Lávky U loděnice vstříc nebezpečí, o němž netušili. „Když se přivalila masa ledových ker, strhla je s sebou do vody. Uvěznilo je to z obou stran, takže se nemohli dostat ven,“ líčil Anton Repka, který v té době pracoval na stavbě Tyršova mostu.

„Na nic jsme nečekali a běželi co nejrychleji k nim. Každý si vzal na starost jednoho a hodili jim lano dolů přes zábradlí. Když se na něj uvazovali, třásly se jim ruce. Nakonec se je podařilo vytáhnout ven na břeh,“ popsal Martin Hloušek ze Vsetínska, který má sám dva syny – desetiletého a tříletého. „Člověk v takové chvíli nepřemýšlí a jedná. Mám sám dva ogary, takže vím, co to je,“ podotkl.

Oba mladíci sice utrpěli šok, ale jinak byli v pořádku. „Jen jeden z nich měl poraněnou nohu, takže ho odvezla záchranka,“ doplnil Anton Repka. A jak vnímají svůj čin oba zachránci? Hrdinství je podle nich silné slovo. V podobné situaci by se zachovali stejně i příště.

SOUVISEJÍCÍ: Dva mladíky smetly u Tyršova mostu kry, zachránili je dělníci pomocí lana