Pro dobrovolné hasiče z Oseku nad Bečvou to byl zásah, na který hned tak nezapomenou. Při rekonstrukci rodinného domu se na jednoho z dělníků, kteří pracovali na stavbě, zřítila střecha a zůstal uvězněný v sutinách.

Martin Popp a Tomáš Dohnal muži pohotovým zásahem zachránili život.

K nešťastné události došlo 20. září.

„Když dorazila výjezdová SMS, bylo jasné, že se uvnitř nachází zavalená osoba. Na místo jako první vyjížděli profesionální hasiči z Lipníku nad Bečvou, kteří prováděli průzkum a vyhledávali osoby. Navázali jsme na jejich práci. Po našem příjezdu tam ještě pobíhali dělníci, kteří byli evakuováni,“ popsal Martin Popp, který pracuje i jako profesionální hasič v Lipníku nad Bečvou.

Záchrana muže z trosek domu byla podle něj komplikovaná.

„Část střechy byla totiž zdemolovaná částečně, zbytek úplně a muž se nacházel přesně na tom zlomu. Nad hlavou měl nosník, který stále hrozil pádem. Budova se navíc pořád hýbala,“ vylíčil dále.

Spolu s kolegou Tomášem Dohnalem dělníka ze sutin vyprošťovali ručně.

„Všechno jsme museli dělat rukama. Naštěstí nebylo nutné použít žádné větší nástroje, abychom zvedli nosník - i to jsme zvládli ručně. Zavalený muž s námi pořád komunikoval a byl při vědomí. Jen si stěžoval na bolest hrudníku a dolních končetin, nohy měl totiž zasypané,“ doplnil Tomáš Dohnal ze Sboru dobrovolných hasičů v Oseku nad Bečvou.

Kominík Vojtěch Šuba z Přerovska dostal od hasičského sboru medaili Za statečnost - z hořícího domu v Lipníku nad Bečvou 13. května 2022 zachránil mladého muže
Statečný kominík zachráncem. Mladíka v domě podpálil vlastní děda

Po vyproštění následoval transport zraněného na páteřní desce.

„Dali jsme mu kyslíkovou terapii a před budovou si ho už převzal lékař letecké záchranky, která ho převezla do nemocnice,“ řekl. Zraněný tak díky pohotové a rychlé pomoci zachránců přežil.

„S podobnými typy zásahů se ve své praxi příliš nesetkáváme, jezdíme hlavně k požárům. Byla to pro nás tedy úplně nová zkušenost,“ přiznal Tomáš Dohnal, který v civilu pracuje jako mistr technolog v soukromé firmě.

Podle krajského mluvčího hasičů Radka Buryánka byla obdivuhodná i odvaha ostatních dělníků, kteří pracovali na stavbě.

„Vrátili se pro svého kolegu zpět a nenechali ho tam. Dostali se do budovy, odhrabali mu obličej a vyčkali do příjezdu hasičů,“ zmínil.

I díky tomu muž přežil a zdravotní následky nejsou tak vážné.