Podle mluvčí olomoucké zoo Ivety Gronské je mýtem a pověrou zároveň, že s přicházející zimou v zoologické zahradě není nic k vidění. Naopak.

„Pro některá zvířata je období nízkých teplot vlastní, zvláště pak pro severská, pro která by mohlo ještě ‚přituhnout‘ a cítila by se podobně jako ve své domovině. Mráz jim dokonce svědčí víc než vlhký podzim,“ vysvětlovala.

Moravou v Olomouci pluje vánoční loď. Lidé si denně mohou objednat výlet s magickou atmosférou. Prosinec 2023
Olomoucí pluje vánoční loď. Lidé si mohou užít nevšední výlet

Jiná zvířata, která obývají teplé biotopy, se zase za léta strávená v olomoucké zoo adaptovala natolik, že není výjimečným úkazem vidět třeba klokany či žirafy na sněhu.

„Návštěvníci v chladných měsících nepřijdou zkrátka. Připravili jsme pro ně snížené vstupné,“ zval Pavel Javůrek, vedoucí marketingového oddělení, jenž objektivem svého fotoaparátu v těchto mrazivých dnech zachytil v areálu zoo skutečné zimní poklady.

V centru Olomouce, kousek od sebe, otevřelo několik podniků
Kuřata, kafe, tvarůžkové mňamky. V centru Olomouce nově otevřelo několik podniků

Vidět je možné například vlky, konkrétně smečku vlka Hudsonova, kozorožce nebo makaky.

„Makaci červenolící si dokáží poradit s rozmanitými teplotami, nejsou pro ně výjimkou i takové, které se pohybují okolo minus 15 stupňů Celsia. Jelikož si v chladném období svedou vyhrabat potravu z pod sněhu, v angličtině se jim říká sněžní opice,“ přiblížila tento druh.

Karlos Vémola na křtu mláděte pumy v základně cirkusu JO-JOO na Nymbursku, 2021
Odebraná Vémolova tygřice na Sv. Kopečku? Šéf zoo řekl, proč to nejde

Stejně tak sob polární, rys karpatský, tygr ussurijský nebo levhart mandžuský si v těchto dnech užívají ladovskou zimu.

„Pižmoň se vyskytuje v oblastech tunder a arktických stepí za severním polárním kruhem. V současné době jsou pižmoni ohroženi i globálním oteplováním. Jestliže se v oblasti jejich výskytu přežene déšť, promokne jim srst, následně mohou přimrznout a vzniklý ledový krunýř zároveň znemožňuje přístup k potravě. K tomu však v zahradě dojít nemůže,“ poukázala mluvčí zoo.