„Mláďat se od začátku roku narodilo spousta, takže když budou návštěvníci procházet zoologickou zahradu, například hned v pavilonu opic, u drápkatých opic, mohou hledat mládě Lvíčka zlatého. Má asi týden a chce to opravdu se dívat pozorně, možná jej pak návštěvníci uvidí. Rodiče jsou vždycky trochu opatrní, když je mládě čerstvé. Jsou ale zkušení, je to jejich už několikátý vrh,“ vysvětlila mluvčí zoo Hana Labská.

Rozrostlo se však i stádo antilop a to rovnou o deset nových členů. Na mláďata si však návštěvníci musí počkat až na květen, teď jsou schovaná v zimovišti.

„Ve výběhu pod vyhlídkovou věží je patnáct zakrslých koziček, návštěvníci mohou do výběhu vstoupit a pomazlit se s nimi. Dalších deset koziček je u velbloudů, ti ovšem teď nejsou vidět. Zakrslých koz stále přibývá,“ pokračovala Labská.

Zkrvavená vlčice? Je to příroda

Doplnila, že se narodily také ovečky valašky a mezi přírůstky pracovníci zoo řadí i klokany parma.

„Začali už vykukovat z vaku. I tam by se měli návštěvníci pozorně dívat, jestli klokánka uvidí vykukovat,“ upozornila mluvčí zoo.

I když je už hodně stád a skupin o nové přírůstky rozšířených, mnozí jiní obyvatelé zoo teď přichází do říje, třeba jako rysy.

„Ti se páří v březnu a okolo května by měly mít mláďata. Jaro přichází i na vlky arktické. Smí se ale vždy rozmnožovat jen alfasamice a zřejmě se hárají i jiné samice, takže u nich dochází ke třenicím a dost se mezi sebou perou. Návštěvníci se nás pak ptají na zkrvavenou vlčici, ale je to příroda,“ podotkla Hana Labská.

V létě otevře pavilon pro levharty

Dodala, že mezi letošními očekávanými přírůstky je žirafí mládě, kozorožci, makakové nebo třeba také jeleni. Kromě mláďat pak pro návštěvníky zoo připravila i další, tentokrát stavební novinky.

Otevřít by se měla první část safari, euroasijská. Kromě toho se se začátkem sezony zpřístupní i nový vstup do zahrady, jehož součástí je chovné centrum pro lemury kata.

„Předpokládáme, že v červnu nebo červenci by se měl otevírat nový rozlehlý areál pavilonu a výběhu pro levharty mandžuské. Ve volné přírodě to jsou velmi ohrožená zvířata, je jich asi třicet pět kusů a naše zoo se intenzivně podílí na záchraně těchto vzácných kočkovitých šelem. Proto jsme také ve spolupráci s městem a krajem vystavěli toto centrum pro jejich chov,“ řekl už před časem vedoucí marketingu olomoucké zoo Luděk Richter.