Součástí jsou dvě menší soutěže sudových piv. Konkrétně se jedná o Zlatý soudek, kde se hodnotí piva z velkých průmyslových pivovarů, a Zlatý minisoudek, který je naopak zaměřený na minipivovary. "Tato soutěž je v Česku unikátní. Pokud má být anonymní, tak je technicky velmi náročná. Tím, že jsme tu měli již dobře zaběhnutý tým, se nám ji ovšem podařilo vyvinout,“ vysvětlil ředitel soutěže Jiří Morávek.

I v této soutěži se stal favoritem Zubr. V kategorii světlá výčepní piva zvítězil Zubr Gold, ve tmavých Zubr Gradus.

Podívejte se, jak odborníci hodnotí piva.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Porota se při hodnocení zaměřuje především na chuť, plnost, vůni, říz a hořkost. V obou kolech navíc Výzkumný ústav pivovarský a sladařský provádí laboratorní rozbory a senzorická hodnocení.

Pivovary se mohly přihlásit přihlásit také do třetího ročníku jednokolové soutěže Zlatý pohár special, ve kterém se o titul utkají svrchně kvašená piva. Mezi ně patří například Stout, Porter, IPA nebo pšeničné. "Tuto kategorii jsme zavedli především na žádost pivovarů,“ podotkl Morávek.

Přerovský pivovar Zubr slavil v pátek 151. narozeniny. Počasí se vydařilo, takže jeho branami prošly davy lidí.
Přerovský pivovar slaví narozeniny. S kapelami Pirillo a Wohnout

Letos se přihlásilo pět pivovarů se šesti různými vzorky. Na prvních dvou místech se v této kategorii umístily pivovary z Brna. Pšeničné pivo Brněnský Weiss z Parního pivovaru Petr Hauskrecht degustátoři zařadili na druhé místo, jako vítěze zvolili Siciliano IPA 17 od Pivovaru Lucky Bastard Brno.

Pivex je nejstarší pivní soutěž v České republice, která byla původně jen doprovodným programem pivních festivalů Pivex. "První ročník se uskutečnil v roce 1992 a jeho vznik vzešel od samotných pivovarníků. V postsocialistické době vznikla u pivovarníků potřeba, aby se prokazovala kvalita piva, vznikla proto odborná degustační soutěž,“ sdělil Morávek.


Nahrává se anketa ...

O titul se utkalo dohromady čtyřicet dva značek piv z devíti různých pivovarů. Výsledky všech soutěží Pivex porota oficiálně vyhlásí v úterý na galavečeru pivovarníků a sladovníků České republiky v prostorách OREA congress Hotelu Brno.