První z útočníků - Patrik Mižikár - vyfasoval nepodmíněný trest na dva roky, jeho bratr Štefan vyvázl s podmínkou.

Ve stejný den odpoledne začal soud rozplétat také okolnosti jiného incidentu v Kojetíně - z června loňského roku. Líčení bylo ale odročeno, protože se obžalovaní omluvili pro nemoc.

Konflikt rodin olašských Romů v Bratrské ulici v Přerově
Rozhádané romské rodiny už spor kvůli vnučce nebudou řešit veřejně. Slíbily

V Kojetíně došlo v průběhu loňského roku k několika potyčkám, u nichž musela zasahovat policie. Obyvatelé města se tehdy netajili svými obavami ze stupňujícího se násilí, které měly na svědomí znesvářené skupiny místních Romů.

Zřejmě nejvíce sledovaná byla loni v červnu bitka na Masarykově náměstí. Konflikt znepřátelených skupin Romů tehdy skončil zdemolováním auta kovovými tyčemi a výstřely z plynové pistole. Dva muži utrpěli zranění a vyšetřovatelé sdělili obvinění celkem šesti lidem. K napadení muže a policisty došlo až o několik měsíců později.

Při hromadné bitce na kojetínském náměstí bylo rozbité sklo na autě (na snímku)
Kvůli hromadné bitce Romů v Kojetíně policie obvinila šest lidí

U Okresního soudu v Přerově vypovídala ve čtvrtek dopoledne přítelkyně poškozeného muže, na kterého dvojice agresorů zaútočila u bankomatu České spořitelny na náměstí. Žena v soudní síni uvedla, že byla v době napadení ve vysokém stupni těhotenství a popisovala, že viděla, jak se k nim oba bratři - Patrik a Štefan Mižikárovi - rozběhli.

Po útoku upadla na zem, ale nic vážnějšího se jí nestalo. „Snažila jsem se chránit svého druha, on ale dostal několik úderů do hlavy železnou tyčí, já sama jsem měla jen odřená kolena,“ líčila žena.

Ilustrační foto
Další bitka na náměstí v Kojetíně: útočník napadl tyčí i policistu

"Jeho trestná činnost gradovala"

Soudce Jiří Barbořík uznal oba obžalované vinnými - Patrik Mižikár odešel ze soudní síně s nepodmíněným trestem na dva roky, protože kromě ublížení na zdraví a výtržnictví spáchal také zločin násilí proti úřední osobě, jeho bratr Štefan vyvázl s podmínkou.

„Rozhodl jsem o uznání viny obou obžalovaných z páchání trestné činnosti, které se dopouštěli v rámci řešení konfliktů na území města Kojetína. Jeden z obžalovaných byl odsouzen k podmíněnému trestu, druhý k nepodmíněnému, protože měl několik záznamů v rejstříku trestů a jeho trestná činnost v poslední době gradovala,“ konstatoval soudce.

Ten podle svých slov přihlédl i k tomu, že jeden z obžalovaných, který byl odsouzený k podmíněnému trestu, napadal poškozeného pěstmi.

„Druhý na něj ale zaútočil opakovanými údery tyčí do hlavy a navíc se dopustil zločinu násilí vůči zasahujícímu policistovi,“ řekl.

Policista se snažil odvrátit útok a doplatil na to tím, že po úderu tyčí utrpěl zranění ruky.

U soudu v Přerově stanuli 18. června 2020 manželé obžalovaní z útoku na romské děti. Incident se odehrál v dubnu 2019 v Lipníku nad Bečvou.
Útok na romské děti u soudu: Taťka si chtěl jen promluvit s těmi, co mě napadly

Vyvrcholení série útoků

Soudce se opíral především o kamerový záznam z České spořitelny, který jasně dokazuje, jakým způsobem byl útok veden.

„Útočníci způsobili napadenému muži zhmoždění měkkých tkání hlavy v oblasti za levým uchem, tržnou ránu na temeni hlavy a v týlní krajině, mnohočetné oděrky levého zápěstí, hřbetů a prstů obou rukou. V důsledku toho byl po dobu deseti dní omezen na běžném způsobu života kvůli bolestem hlavy,“ upřesnil.

V Kojetíně došlo loni k více útokům.

„Tento se ale řadil k těm intenzivnějším napadením mezi znesvářenými skupinami, byl jejich vyvrcholením a nemáme zprávy, že by od té doby docházelo k dalším problémům,“ konstatoval.

Státní zástupce Tomáš Kolda byl s rozsudkem spokojený.

„Tresty považuji za zákonné a přiléhavé,“ uvedl.

Obhájce útočníků se k záležitosti nechtěl vyjadřovat a rozsudek odmítl komentovat.

Hodinu po poledni měl v Přerově začít druhý proces - s muži, obžalovanými v souvislosti s červnovým incidentem v Kojetíně. Soudce ale nakonec hlavní líčení odročil na 5. listopad - obžalovaní se totiž omluvili pro nemoc.

„V této trestní věci se jedná o obžalobu, jež byla podána na šestici osob v souvislosti s bitkou, která se měla odehrát v červnu 2019 na náměstí v Kojetíně. Ze šesti osob už byly tři potrestány trestními příkazy, dvě jsou řešeny jako mladistvé. Na dnešní den bylo nařízeno hlavní líčení, které se nekonalo z důvodu zdravotní indispozice obžalovaných,“ shrnul přerovský soudce Jan Rektor.

Muži jsou obžalováni z ublížení na zdraví ve stádiu pokusu, výtržnictví a poškození cizí věci.

Při incidentu na kojetínském náměstí bylo rozbité sklo na autě (na snímku)
Kojetín po bitce Romů: "Nechceme tady žít," volají lidé starostovi