Muži jsou ve vazbě a hrozí jim až deset let vězení.

První případ, který vyděsil obyvatele místní části Přerova Předmostí, se stal 8. srpna v takzvané „myší díře", kudy lidé často projíždějí na kole.

„Brutalita tohoto činu se vymyká lidskému chápání. K objasnění případu pomohlo okamžité vytvoření mikrotýmu, díky němuž se pachatele podařilo rychle vypátrat," uvedl Marek Nádvorník, vrchní komisař přerovského územního odboru policie.

Vyhrožoval, že ublíží dětem

Čtyřiadvacetiletý pachatel si místo činu pečlivě vytipoval a ukryl se ve křoví, ze kterého si nalámal větve a položil je na cestu do kříže.

Ten, kdo jel na kole, tedy musel před překážkou zastavit a slézt z kola.

Mladík v místech spatřil nejprve starší ženu, kterou ale nechtěl okrást.

Jeho obětí se stala žena středního věku, která jela na kole se svými dvěma malými dětmi.

„Přepadl ji s nožem v ruce a odvedl stranou, kde nikdo nebyl. Požadoval po ženě sex s tím, že pokud mu nevyhoví, ublíží dětem, které začal ohrožovat s nožem v ruce," popsal okolnosti kriminalista Stanislav Šaraj, který na případu pracoval.

Žena mu ze strachu o život svých dětí byla po vůli. Ty sice přímo u činu nebyly, ale vyděšené stály opodál.

„Pachatel jí poté ještě sebral mobilní telefon a horské jízdní kolo bílé barvy. Na ukradeném kole pak ujel," konstatoval.

Chtěl si změnit podobu

Policisté pachatele brutálního činu dopadli v krátké době – pouhý den po činu.

„Případ se stal v pátek a muž byl zadržen v sobotu ve 21 30 hodin na Žerotínově náměstí v Přerově. V době, kdy jsme ho dopadli, už se chystal, že si změní podobu. Měl u sebe holící strojek, kterým si chtěl ostříhat vlasy, a také jiné oblečení," upřesnil.

Muži bylo sděleno obvinění ze zvlášť závažného zločinu znásilnění, vydírání a krádeže, a poté byl eskortován do olomoucké vazební věznice.

Znásilnění v ruinách ghetta

Zhruba za tři týdny došlo v Přerově k dalšímu znásilnění – tentokrát ve Škodově ulici.

„Poškozená žena šla kolem čtvrté hodiny ráno Škodovou ulicí směrem k nádraží, když se potkala s mladíkem, jenž byl oblečený do sportovního kompletu. Za minutu poté ji zavlekl do křoví a znásilnil," popsal kriminalista.

K činu došlo zhruba v místech, kde jsou ruiny zchátralých domů bývalého romského ghetta.

„Žena mu ze strachu o život slíbila, že mu dá peníze. Kabelka ležela na ulici, a jakmile se pro ni zvedla, viděla, jak někdo kolem projíždí na kole. Začala křičet o pomoc a pachatel se dal na útek," řekl.

Násilník byl dopaden jen několik hodin po činu.

Nebezpečný a vždy s nožem

Kriminalisté šetřením zjistili, že se pohyboval v prostoru nádraží, a poté v jednom z přerovských barů, kde byl také zadržen.

„Jednalo se o nebezpečného pachatele, protože podle svědků u sebe nosil pravidelně nůž. Ten jsme také našli na místě činu a odebrali z něj DNA a pachové stopy. Násilník se mezitím zbavil oblečení, které jsme našli u jednoho z jeho kamarádů," doplnil.

Dvaadvacetiletému muži sdělili kriminalisté obvinění ze zvlášť závažného zločinu znásilnění. Vyšetřovatelé s ohledem na brutalitu činu zjišťovali také to, zda v době činu nebyl pod vlivem drog.

Oběť znásilnění totiž pachatel zbil a způsobil jí zranění. Kriminalisté pracují i s informací, že byl v době činu pod vlivem LSD.

„Tyto okolnosti jsou předmětem šetření," uzavřel vyšetřovatel.