„K události došlo v pátek 12. listopadu, v jedenáct hodin. Dítě spadlo z výšky tří metrů do kotců, v němž byli dva pitbulteriéři, kteří patří k bojovému plemeni," popsala krajská policejní mluvčí Marta Vlachová.

Policisté ale s ohledem na přání rodiny nechtěli k případu sdělit bližší informace.

Podle mluvčí nyní policie prověřuje, jestli chlapec zemřel na následky pádu z výšky, nebo ho smrtelně zranila zvířata. „Co bylo přesnou příčinou úmrtí dítěte i míru zavinění, teprve zjišťujeme. Čekáme na výsledky pitvy, které by měly být známy během příštího týdne,“ konstatovala.

Obyvateli místní části Bělotína na Hranicku Lučice případ hluboce otřásl. „Je to velká tragédie, je mi líto každého ztraceného života,“ řekl starosta obce Eduard Kavala. Podle očitých svědků se jednalo o dítě z početné romské rodiny, která v obci žije.

„Není vůbec jisté, že psi na dítě útočili. Lidé, co byli na místě, tvrdili, že se k dítěti po pádu jen seběhli a olizovali ho ve snaze zachránit,“ řekl jeden z místních obyvatel, který si však nepřál uvést jméno.

Co se přesně stalo, zjistí teprve nařízená pitva. Místní lidé totiž zároveň upozornili i na to, že rodina vlastnila kromě pitbulů i rotvajlera, který asi před měsícem pokousal jednoho ze sousedů.

Kynolog Jiří Ščučka tvrdí, že hlavním viníkem útoků jsou vždy majitelé, kteří se o psy řádně nestarají. „Rozdělení psů na bojová plemena a ty ostatní je mýtus. Žádná bojová plemena neexistují – psi sloužili k zastrašování naposledy ve dvanáctém století,“ řekl Ščučka.

Ve své praxi se paradoxně nejčastěji setkal s případy, kdy člověka napadl střední nebo menší pes. „Nejvíce útočí jezevčíci nebo yorkšíři,“ upřesnil kynolog.

Nejtragičtější případy se však podle něj stávají v rámci rodiny. „Hlavním důvodem je, že majitel psovi poskytne jakousi pseudosvobodu, zatímco zvíře potřebuje řád a pevné mantinely. Pokud je nemá, jedná výhradně podle svých pudů a přebírá velení v rodině sám,“ vysvětluje odborník.