Na pět desítek případů vloupání do rodinných domů, restaurací, rekreačních chat, škol, garáží, kiosků a prodejen má podle policie na svědomí devětatřicetiletý muž, který žije na ubytovně v Hranicích. Od prosince 2014 do července 2015 měl v okresech Přerov a Vsetín způsobit majitelům nemovitostí škodu 249 370 korun a ukrást jim vybavení za dalších 599 190 korun.

Policisté pachatele zadrželi v polovině minulého týdne, kdy se vloupal do prodejny v Miloticích na Přerovsku. Na budově poškodil okenní mříže a dostal se do kanceláře. Přímo do obchodu už nestihl vejít, protože ho zadrželi policisté z Hranic.

„Muž hlídce předal jízdní kolo, které letos v dubnu ukradl v rekreační chatě v Hustopečích nad Bečvou a drobné věci z krádeží, které měl právě u sebe. K vykrádání nemovitostí se přiznal, s policisty spolupracoval," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Kriminalisté cyklozloděje koncem minulého týdne obvinili z trestných činů krádež, poškození cizí věci, porušování domovní svobody a z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

„Trestní stíhání proti němu vedeme na svobodě, muž se zdržuje na ubytovně v Hranicích. Soud ho může poslat za mříže na dva roky až osm let," poznamenala Marie Štrbáková.

Kradl to, co uvezl na kole

Jen na Přerovsku se muž vloupal do 33 nemovitostí. Většinou se jednalo o restaurace, chaty, rodinné domy, novostavby, prodejny, kiosky a školská zařízení. Nejčastěji jeho cyklojízda vedla do Hustopečí nad Bečvou a nejbližšího okolí této obce, kde se vloupal do celkem 13 budov. Ve většině případů jezdil pří páchání trestné činnosti na jízdním kole. Bicykl používal rovněž k odvážení odcizených předmětů.

Za krádežemi vyjížděl také do okresu Vsetín. Nejaktivnější byl v červnu, kdy se vloupal do deseti objektů, v červenci do dalších sedmi. Při nočních výjezdech na kole kradl to, co si na něm mohl zase odvézt.

„Bral věci, které se mu vešly do batohu. Zejména peníze, alkohol, cigarety, potraviny a cukrovinky. Majitelům nemovitostí odcizil také nářadí, brusky, vrtací kladiva, akumulátorové vrtačky či motorovou pilu. Ve firmě na Kelečsku po něm zůstala škoda přes 200 tisíc korun. Ukradl tam trezor s finanční hotovostí 155 tisíc korun a několik akumulátorových vrtaček," sdělila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.