Strážníci už od pondělního dopoledne objíždějí město a hledají použité injekční stříkačky. V pátek byly totiž tyto nebezpečné předměty objeveny v ulici Pod lipami.

Stříkačky našly za jednou z místních restaurací děti, které si tam hrály. Ihned zavolaly na služebnu městské policie. „Hlídka označený prostor prohledala a našla šest použitých injekčních stříkaček. Strážníci je posbírali a odvezli do kontaktního centra Kappa,“ uvedl jejich velitel Miroslav Mann.

Současně strážníkům uložil, aby v průběhu tohoto týdne objeli všechna veřejná prostranství, která v hojnější míře využívají především děti. „Zaměřujeme se hlavně na dětská hřiště, ale kontrolujeme i jiné lokality,“ řekl Mann.

Strážníci mají na sběr stříkaček speciální kontejner. V něm pak nalezené předměty odvážejí do centra Kappa, které se vedle svých dalších činností věnuje i narkomanům. „My pak všechny použité stříkačky necháváme odvézt do spalovny,“ vysvětlil vedoucí hranické pobočky centra Kappa Ivo Vavřík.

Mnohem častěji jsou však podle něj likvidovány stříkačky, které narkomani do centra sami přinesou. „Ty, co jsou pohozené někde venku, jsou spíše vzácností. Stává se to jen párkrát do roka,“ uvedl Vavřík. Kappa má k dispozici dvě terénní pracovnice, které obcházejí město a prohledávají lokality, ve kterých se narkomani nejčastěji scházejí.

„Máme už pár takových míst vytipováno a pravidelně je kontrolujeme. Lokalita Pod lipami, kde byly nalezeny stříkačky v pátek, mezi nimi ale není,“ přiznal Vavřík.

Zdůraznil, že pokud někdo tyto nebezpečné předměty najde, v žádném případě by na ně neměl sahat a měl by svůj nález neprodleně oznámit na lince městské policie 156. Pokud by se stalo, že se někdo o použitou injekční stříkačku poraní, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

„Na infekčním oddělení mu zpravidla nasadí antibiotika pro případ, že by se dotyčný po zranění nakazil žloutenkou nebo něčím horším. Ale riziko nákazy je v tomto případě dost malé. To by na té jehle musela být čerstvá krev. Životnost těchto virů není totiž moc dlouhá,“ vyjádřil svůj názor Ivo Vavřík.