Z celkového počtu 793 trestných činů jich objasnili 369. Ve srovnání s předchozím rokem se vloni počet těchto činů zvýšil o pouhých sedm.

Policejním statistikám každoročně kralují dopravní nehody. V Hranicích a spádových obcích jich vloni policisté šetřili 374, mimo obce 232. Vozidla však hrají prim také u krádeží. Zloději se v průběhu roku 2008 na Hranicku vloupali do jedenapadesáti automobilů. „Největší neřestí řidičů je to, že v autech nechávají cenné věci,“ uvedl vedoucí OO PČR Hranice Petr Čech.

„Nejčastěji jsou to digitální navigace, notebooky, mobilní telefony nebo peněženky. Lidé nechávají bez dozoru na parkovištích často i desetitisíce korun,“ konstatoval Čech. Ani autorádia pod sedadly nejsou podle něj od zlodějů uchráněna. „Lupiči už o těchto skrýších dávno vědí,“ vysvětlil policista. Problémy s vykradači vozidel se podle šéfa hranické policie vyskytly už i letos. „Minulý týden jsme šetřili sérií vloupání na trase Havířov – Přerov – Olomouc. V Hranicích to odnesla dvě vozidla,“ řekl Čech.

Ztrátu vozidel policisté vloni příliš často nešetřili. Za celý rok bylo na Hranicku odcizeno jen třináct automobilů. „Zato letos už jsme řešili krádeže dvou vozů, octavie a opela,“ dodal Čech.

V počtu vykradených objektů obsadily vloni první příčku prodejny, na druhém místě skončily rodinné domy, byty a chalupy, v těsném závěsu za nimi byly restaurace. Ty se vloni dostaly do většího zájmu nejen lupičů, ale i policistů. V rámci preventivních kontrol v nich prověřovali dodržování zákazu nalévat alkohol nezletilým.

„Celkem jsme vloni zvládli s posilou z jiných útvarů zorganizovat jedenadvacet bezpečnostních akcí. Kromě kontrol v restauracích se týkaly i dopravy nebo zvýšené ostrahy například vlaků s fotbalovými fanoušky a podobně,“ upřesnil Čech.

Vraždy vloni hraničtí policisté šetřit nemuseli, zato ale vypátrali 58 hledaných osob. Jednalo se o uprchlé chovance z ústavů či o ty, na něž byl vydán příkaz k zatčení nebo příkaz k dodání do výkonu trestu. „Ve třech případech se nám podařilo vypátrat osoby, po nichž bylo vyhlášeno pátrání v rámci schengenského prostoru,“ doplnil Čech.

Přímo na místě činu zadrželi vloni hraničtí kriminalisté jedenadvacet pachatelů, deset jich bylo umístěno do policejní cely.

„Sedmnáct lidi jsme v loňském roce odvezli do protialkoholní stanice v Olomouci a v jedenadvaceti případech jsme prověřovali podezření na domácí násilí,“ vyčetl ještě ze statistiky vedoucí hranické policie s tím, že pouze třikrát byli muži v uniformách nuceni vykázat násilníka z domu.

Kateřina Kapková