Teprve sedmnáctiletou dívku navíc pronásledoval. Muž nyní čelí obžalobě z dvojnásobného trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci.

Vyhrožování má podle svědků přímou spojitost se sérií žhářských útoků, které loni v létě otřásly Potštátskem. Obě ženy totiž na hlavním líčení shodně tvrdily, že se jim chtěl muž pomstít, protože ho přistihly s kanystrem benzínu v blízkosti jejich stavení.

Žhářské útoky, při nichž lehlo popelem několik domů, nebyly dosud objasněny.

„Myslím si, že na mé příbuzné vytáhl nůž proto, že se mu nepodařilo zapálit naši nemovitost. Má přítelkyně ho v noci viděla, jak drží v ruce pětilitrový kanystr a snaží se polévat dřevo u domu,“ vypověděl u soudu druh napadené ženy. Jeho přítelkyně tento motiv potvrdila.

„Mstí se nám za to, že se tím pak zabývala komise Městského úřadu v Hranicích. Načapali jsme ho totiž, jak nám svítí do oken domu a viděli ho s kanystrem. Dcera tehdy s kamarádem hlídala v autě za domem, protože jsme se obávali požáru. Uviděli jsme ho a pustili na něj dálková světla. Když se otočil, poznali jsme jeho tvář,“ líčila starší z obou žen, která se později stala terčem výhrůžek agresora.

Podle ní prý byli v obci jediní, kdo se ozval. „Nikdo v Lipné to tehdy neudělal, a proto teď máme takové problémy,“ řekla.

Jednou vás podřežu, křičel prý na ženy

Svědkyně také uvedly, že jim muž vyhrožoval nožem opakovaně, a jednou i v přítomnosti teprve osmiletého syna poškozené. Jeho výpověď soudkyně přečetla v jednací síni.

„Byl jsem s maminkou a sestrou na bazéně a stáli jsme na zastávce autobusu. Otočil se na nás a ukázal nůž, jako mívají vojáci. Od té doby mám pořád strach, že se s ním uvidíme, a že mi něco udělá,“ uvedl chlapec do protokolu.

„Seděl na zadním sedadle, měl nataženou ruku a v rukávu nůž. Udělal s ním pohyb nahoru a dolů. Obávala jsem se, že ublíží naší rodině, protože vím, že už jednou za podobnou věc seděl,“ doplnila ho také sedmnáctiletá poškozená dívka.

Ta uvedla, že ji muž pronásledoval v Hranicích a připadalo jí, že v ruce drží nůž. Podařilo se jí však utéct. Obě ženy si také vyjely na bruslích a muž na ně čekal u rybníka.

„Vstoupil nám do cesty a řekl, že nás stejně jednou podřeže. Byla jsem vyklepaná a utíkala domů,“ popisovala starší žena.

Obžalovaný: Lžou, byl jsem tehdy na kurzu

Obžalovaný u soudu veškerou vinu popřel a tvrdil, že obě ženy lžou. Když dostal prostor pro vyjádření, snažil se zpochybnit jejich výpovědi.

„Můžete mi říct, ve které ruce jsem držel ten nůž?,“ ptal se jedné z žen. Zajímalo ho i to, jaké měl na sobě v době činu oblečení.

Obžalovaný v závěru jednání žádal, aby soud vyslechl další svědky.

„V době, kdy mělo k činu údajně dojít, jsem byl na kurzu. Žádám proto výslech všech jeho účastníků,“ hájil se.

Chtěl také, aby nechal soud vypracovat na obě ženy znalecký posudek. Ten má prověřit, jestli netrpí bájnou lhavostí. O výslech dalšího svědka požádal i státní zástupce, a proto soudkyně odročila líčení na 15. února.