Hučín podal žalobu na Tomáše Hradílka, který jej měl pomluvit v tisku. Hradílek, exministr vnitra a bývalý mluvčí Charty 77, ve dvou článcích pro Lidové noviny označil Hučína za gaunera a psychotického teroristu. V textu jej spojoval s přerovskými teroristickými útoky z roku 1999.

Hučín požadoval po Hradílkovi omluvu a půlmilionové odškodné. Vrchní soud ale jeho požadavek zamítl a potvrdil tak zářijové rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě. Podle předsedy soudního senátu Vojtěcha Brhela Hradílkovy výroky nepřesáhly intenzitu, kterou už nelze tolerovat.

„Raději bych strávil zbytek života ve vězení, než bych se měl omluvit,“ komentoval rozsudek Tomáš Hradílek.

Hučín po skončení jednání uvedl, že Hradílek věc nepodcenil, když si najal jako svého obhájce Tomáše Sokola.

„Ten je zvyklý dělat z těžkých zločinců i archanděly Gabriely. O tom to ale není. Já to dělal zejména proto, abychom otevřeli kauzu 17. listopadu, jací lidé byli v čele tohoto dění,“ řekl Hučín. V kauze hodlá pokračovat.

Pondělního jednání se opět zúčastnila řada Hučínových příznivců. Po vynesení rozhodnutí se většina z nich na protest zvedla a soudní síň opustila ještě před odůvodněním verdiktu.

Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Rehabilitován byl i za svou předlistopadovou činnost.

Michaela Michalcová, ČTK