Kromě podvodů jde často také o poplašné zprávy. Právě těmito případy takzvané internetové kriminality se stále častěji zabývají přerovští policisté.

U podvodů jde často o případy, kdy si lidé objednají a předem zaplatí zboží, které však nikdy neuvidí. Finanční ztráty se přitom pohybují i ve statisících.

„Například majitel jedné přerovské firmy si prostřednictvím elektronické pošty objednal u pilařské firmy z Mělníka řezivo za 146 tisíc korun, které mu měla společnost dodat v březnu. O několik dní později si přiobjednal dřevo za dalších sedmadevadesát tisíc,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Muž následně zaplatil dvakrát. Poprvé z účtu odeslal třiasedmdesát tisíc a podruhé čtyřicet. Řezivo ani peníze už však nikdy neviděl. Policisté nyní případ vyšetřují jako podvod.

Podle mluvčí policie ale není takový čin zdaleka ojedinělý. „Většinou se stane, že si zákazník přes internet objedná zboží a naletí podvodníkovi. Někdy ovšem podvádí i ten, kdo si produkt objednává. Přes internet udělá objednávku, firma zboží dodá a on pak nezaplatí,“ popsala Sedláčková.

Mnohem častější však je, že zákazník na zboží marně čeká. Podobnou zkušenost má i muž z Přerovska s doručením bagru. „Neznámý pachatel si v únoru sjednal přes internet s šestadvacetiletým mužem prodej bagru,“ přiblížila policejní mluvčí.

Poškozený zaslal na účet banky v Londýně nejdříve 2350 eur, později pak přes 60 tisíc korun. Zaplaceného stroje se ale nedočkal a na jeho e-mailové zprávy dodnes nikdo nereaguje.

„Celková škoda dosáhla výše téměř 120 tisíc korun,“ připomněla Sedláčková. Podle expertů jsou podvody přes internet velmi rozšířené. „Bohužel jim ale nahrává fakt, že jsou lidé důvěřiví a nechají se oklamat,“ řekl počítačový odborník Martin Chytka z Přerova.

Časté je i to, že někdo cizí zneužije osobních údajů jiného člověka a šíří jeho jménem nepravdivou zprávu.

„Už se s tím potýkám několik let. Někdo rozesílá výzvy, které jsou podepsány mým jménem, a tváří se oficiálně. Přitom s nimi nemám nic společného,“ uvedl Vladimír Vlasák z olomouckého magistrátu.

Právě výzvu podepsanou jeho jménem někdo minulý týden rozeslal médiím. Uvádělo se v ní , že si dívka sedla v kině na jehlu, nakaženou virem HIV nebo žloutenkou.

„U takových dopisů by měli jejich adresáti zkoumat především věrohodnost obsahu. Je to podobné jako u hoaxových zpráv, které mají vyvolat v lidech emoci a parazitovat na jejich sociálním cítění,“ uzavřel počítačový expert Martin Chytka.