Ondřej Kalovský prodělal v červenci 2006 pneumokokovou meningitidu a kvůli opožděné diagnóze lékařů přerovské nemocnice visel jeho život na vlásku. Chlapec následkem prodělané choroby ohluchl.

Projednávání žaloby manželů Kalovských bylo už jednou odročeno, protože obhájci Středomoravské nemocniční u soudu tvrdili, že tato společnost za případ nenese vinu.

Argumentovali přitom tím, že k událostem došlo 23. července 2006, akciová společnost Středomoravská nemocniční ale převzala v rámci privatizace Nemocnici Přerov až od 1. července 2007.

Dokazování soudu se tedy zaměřilo na to, kdo je právním nástupcem zrušené příspěvkové organizace Nemocnice Přerov a nese za celou věc odpovědnost.

Posun ve zjišťování nenastal u soudu ani ve čtvrtek. Podle přerovského soudce Bronislava Berana se věc opět zkomplikovala.

„V roce 2007 probíhal proces vkládání majetku do akciové společnosti založené krajem, která měla majetek následně pronajmout Středomoravské nemocniční. Tento proces je ale podle verdiktu Vrchního soudu v Olomouci neplatný, a proto byly učiněny nové úkony až v roce 2008. Přerovský soud se ztotožnil se stanoviskem Vrchního soudu,“ shrnul přerovský soudce Bronislav Beran.

U čtvrtečního jednání podle něj vyšlo najevo, že proběhl v roce 2008 proces nakládání s majetkem znovu a soud tedy bude dál zkoumat, zda jsou úkony v roce 2008 platné a kdo je právním nástupcem zaniklé příspěvkové organizace Nemocnice Přerov.

„Není to otázka jednoho líčení, bude zapotřebí prostudovat další rejstříkové spisy,“ nastínil soudce.

Zamotanou hlavu měl z projednávání případu i otec malého Ondry Rudolf Kalovský, který podal na nemocnici žalobu.

„Nevím, co si o tom mám myslet. Je to celé složité a těžko se v tom vyznat. Zatím ale proti postupu soudu nic nenamítáme,“ řekl Kalovský. „Mám z toho smíšené pocity, je to pro mě jako záhada hlavolamu,“ nechala se na chodbě soudu slyšet také babička malého Ondry Marie Kalovská.

Antibiotika dostal pozdě

Případ před lety doslova otřásl přerovským regionem. Rodiče přivezli ráno malého Ondru do nemocnice s vysokými teplotami a zvracením. Trvalo ale celých osm hodin, než lékaři vyhodnotili závažnost chlapcova zdravotního stavu.

Nejprve ho poslali domů, a když musel být odpoledne kvůli zhoršení příznaků nemoci hospitalizován v nemocnici, neprovedli u něj potřebné vyšetření na zjištění bakteriálního původu choroby.

Antibiotika dostal až v devět hodin večer, kdy události nabraly rychlý spád. U hocha byla zjištěna akutní meningitida a byl okamžitě převezen do ostravské nemocnice, kde se podrobil operaci. Na nemocničním lůžku pak strávil šest měsíců.

Malý Ondra má doživotní následky – ohluchl a komunikuje jen s pomocí kochleárního implantátu. Rodiče se proto rozhodli zažalovat nemocnici, která za případ nese odpovědnost.