Předvolaná písmoznalkyně však ani tentokrát nedokázala se stoprocentní jistotou říci, zda byl podpis pod omluvným dopisem pro někdejší Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou falzifikován či nikoliv.

Poprvé svědčila znalkyně písma Jiřina Straková v kauze Čunek letos v březnu. Měla rozpoznat, jestli je pod dopisem, v níž se bývalý vsetínský starosta Jiří Čunek omlouvá své podřízené Marcele Urbanové za své nevhodné chování, skutečně podepsán on.

„Vzhledem k tomu, jak je pro nás tento důkaz důležitý, požádali jsme paní doktorku, aby jej prozkoumala znovu a důkladněji,“ vysvětlil předseda senátu Okresního soudu v Přerově Jiří Barbořík.

Narážel tím na skutečnost, že v březnu Straková nebyla schopna jednoznačně říci, zda podpis je či není falzifikátem.

Se stoprocentní jistotou to však neví ani teď. Vyplynulo to z její čtvrteční výpovědi při hlavním líčení. „Je velmi pravděpodobné, že se skutečně jedná o podpis pana Čunka, ale s úplnou jistotou to tvrdit nemohu. Na druhou stranu ovšem na onom podpisu neshledávám nic, co by mělo vést k domnění, že se jedná o padělek,“ zaznělo v její čtvrteční výpovědi.

Kromě písmoznalkyně byl u hlavního líčení přítomen i podezřelý Petr Šmiřák, kterého do síně přivedla eskorta.

K žádné části líčení se však vyjádřit nechtěl a na dotaz soudce, zda se tentokrát rozhodl vypovídat, odpověděl: „Ne. Všechno už jsem uvedl v přípravném řízení.“

Druhý podezřelý, Roman Vaškůj, se stále ještě ukrývá. Ani jeho obhájce netuší, kde. „V červenci letošního roku byl na dotyčného vydán zatykač, neboť je důvodně podezřelý z toho, že uprchl před trestním stíháním do ciziny,“ řekl Barbořík a dodal, že od srpna je Vaškůj hledán na základě zatykače mezinárodního.

Oba muži jsou podezřelí z trestných činů podplácení, pokusu nadržování a přípravy křivého svědectví. Soud ve čtvrtek poslední zmíněný trestný čin přehodnotil na pokus o křivé svědectví. Trestní sazba, která oběma hrozí, se tím ale nemění.

Stále zůstává v rozmezí od tří do osmi let. „Hlavní líčení bylo odročeno na 19. až 20. listopadu s tím, že pak už by měl být celý případ uzavřen,“ dodal Barbořík.