Vinen. Okresní soud v Přerově vynesl v pátek rozsudek nad čtyřiašedesátiletým katolickým knězem Vladimírem Krejsou.

Duchovní, jenž byl obžalován kvůli sexuálnímu obtěžování romských chlapců v Přerově, dostal dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky a musí podstoupit ambulantní ochranné léčení.

Poškozených hochů bylo celkem šestnáct a někteří z nich byli mladší patnácti let.

Duchovní byl obžalován z přečinu svádění k pohlavnímu styku a ohrožování výchovy dítěte, za což mu hrozil trest odnětí svobody od šesti měsíců do pěti let.

Rozsudek si v soudní síni vyslechli pouze novináři, státní zástupkyně a obhájce obžalovaného.

Vladimír Krejsa se k hlavnímu líčení nedostavil ze zdravotních důvodů.

Vynesení rozsudku v případu kněze obžalovaného ze sexuálního zneužívání romských chlapců v Přerově

Vynesení rozsudku v případu kněze obžalovaného ze sexuálního zneužívání romských chlapců v Přerově. Autor: DENÍK/Jiří Kopáč

Za "služby" od dvou stovek do tisícovky 

Podle soudce Martina Lýska se měl duchovní svého jednání dopouštět v letech 2011 až 2014.

Na různých venkovních místech v Přerově měl cíleně oslovovat děti, z nichž některým ještě nebylo patnáct let.

Drtivá část poškozených se shodla na tom, že jezdil stříbrnou fabií a nechal si říkat „Mira".

„Ze svého auta vyhodil směrem k poškozeným papírový lístek se svým telefonním číslem. Během telefonického kontaktu jim pak nabízel finanční hotovost, pokud se před ním obnaží a nechají si od něho sát pohlavní úd až do vyvrcholení," popsal soudce.

Pokud tak učinili, poskytl jim kněz finanční částku od 200 korun do 1 tisíce. Schůzky s chlapci probíhaly na různých místech Přerova – v okolí Penny marketu, v Kojetínské nebo Tovačovské ulici.

Vinu Vladimíra Krejsy prokázalo podle verdiktu soudu jednak jeho částečné doznání, které vzal později zpět, ale hlavně výpovědi poškozených, svědků a závěry znalců z oboru sexuologie a psychologie.

Podle soudce obžalovaný svým jednáním ohrozil mravní vývoj poškozených.

„Poskytl dítěti úplatu za účelem pohlavního uspokojení. Raciem tohoto trestního jednání není samotný akt toho, co se stalo, ale to, že vytvoříme v dětech přesvědčení, že mohou své tělo používat k tomu, aby si vydělávaly peníze. To je situace, kterou naše společnost neakceptuje," řekl Martin Lýsek.

Ve většině případů se jednalo o chlapce mladší osmnácti let, ale obžalovanému tvrdili, že už mají patnáct.

„Pan obžalovaný si neuvědomil, že poskytnutí úplaty za sex osobě mezi patnácti a osmnácti a lety je trestný čin. V dané situaci mu to ale bylo lhostejné," poznamenal.

Brali to jako legraci a zdroj příjmů

Soud vzal v potaz několik polehčujících okolností. Tou první bylo částečné doznání obžalovaného, dalším pak subjektivní vnímání trestného činu samotnými chlapci.

Nikdo z nich se totiž necítil být jednáním obžalovaného poškozen a neuvedl, že by mu způsobilo újmu.

Někteří to dokonce brali jako legraci a zdroj svých příjmů.

Dalším důvodem byla zmenšená příčetnost obžalovaného. Ze závěru znaleckého posudku totiž vyplynulo, že měl obžalovaný snížené ovládací schopnosti.

„S chlapci pracovala probační a mediační služba a všechny závěry končí konstatováním, že se necítí být jednáním obžalovaného poškozeni," zmínil soudce.

Obhájce Vladimíra Krejsy nechtěl verdikt soudu komentovat.

„Je vysoce pravděpodobné, že se odvoláme. Nejprve se ale musím poradit se svým klientem," řekl po skončení líčení. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání v části výroku o vině.

„Skutková věta zůstala téměř zachována, takže nemám důvod nesouhlasit se závěry soudu. Co se týče výroku o trestu, byla uložena zkušební doba tří let a navrhovány byly čtyři roky. Ochranné léčení bylo rovněž uděleno podle návrhu státní zástupkyně, takže není důvod s ním nesouhlasit," uzavřela přerovská státní zástupkyně Vendula Švadlenková.