Mladíka vypátrali přerovští kriminalisté ve spolupráci s policisty z hranického obvodního oddělení.

„Od dubna do počátku července letošního roku zvládl někdy sám a jindy ve spolupráci s dalšími pachateli vykrást celkem devět objektů,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Snídaně po zlodějsku

K první krádeži došlo v polovině dubna v Hranicích.

„Po odstranění zámku na oplocení mladík vnikl společně s jiným kumpánem za prodejnu do míst s uloženým pečivem,“ popsala. Rohlíky, chleba a koláče zloději snědli na místě a část kradených potravin pak prodali náhodným osobám. Peníze použili pro svou vlastní potřebu.

„Posnídat“ na stejné místo přišli pachatelé v dubnu ještě dvakrát, s pečivem přitom naložili pokaždé stejným způsobem.

„Do obchodu se pak obviněný vloupal ještě jednou, tentokrát ale s jiným pachatelem. Dovnitř se dostali nezvyklým způsobem, a to tak, že na střeše rozbili plastovou krycí kopuli, a pak pokračovali dál skrze vylomené mříže,“ vysvětlila mluvčí.

V prodejně mladík sebral alkohol a cigarety a společně je pak částečně zkonzumovali a nebo prodali neznámým lidem. Koncem června se zloděj vloupal spolu s dalšími dvěma pachateli, kteří se do té doby jeho protizákonných aktivit neúčastnili, do kiosku v areálu letního kina v Hranicích.

„Ukradli alkoholické i nealkoholické nápoje, slané pečivo, ale i rádio s CD přehrávačem. Před kinem si vyhlédli auto, do kterého věci naložili a chtěli ujet z místa,“ řekla Zajícová. Vůz se jim ale nepodařilo nastartovat, a tak ho částečně zdemolovali a pomalovali. Část uloupených věcí nechali v autě, které bylo později vráceno zpět majiteli.

Pochutnal si na paštice s mlékem a pivem

Ve stejný den se obviněný mladík sám vloupal také do rekreační chaty v Potštátě. Nejprve se posilnil v kuchyni, kde z lednice ukradl mléko, paštiku a plechovku piva a na místě je snědl. Z objektu pak odcizil pracovní vestu a odešel pryč.

Počátkem července rozebral ve stejné obci střešní krytinu na chalupě a vzniklým otvorem se dostal dovnitř. V chatě ukradl alkohol, cukrovinky a oblečení. Ani potom ale mladík nezahálel a pouhé dva dny po krádeži se vypravil s jedním ze spolupachatelů do restaurace v Potštátě.

„Oba muže zastavil až bezpečnostní alarm. Obviněný se pak asi po dvou hodinách vrátil sám zpět na místo, a když zjistil, že je klid, vloupal se dovnitř a odcizil alkohol,“ popsala Zajícová.

Nepohrdnul ani frgály

Posledním vyloupeným objektem se stal prodejní stánek v Teplicích nad Bečvou, který si muž vzal na mušku minulou sobotu. Odnesl frgály, limonády, sýry a cukrovinky. „Krádeží získané věci ve všech případech prodal a peníze si nechal. Celková škoda byla vyčíslena na téměř 70 tisíc korun,“ podotkla mluvčí.

Mladík byl už v minulosti za stejné delikty souzen, a proto vyšetřovatelé podají návrh na jeho vzetí do vazby. Hrozí mu až pět let vězení.