Obvinění ze spáchání trestného činu krádeže si na Štědrý den vyslechli od přerovských policistů dva muži ve věku čtyřicet a sedmadvacet let. Oba se společně, pravděpodobně i se dvěma dalšími muži, se kterými si rozdělovali úkoly, vloupali v noci z úterý na středu celkem do čtyř prodejen Jednoty v obcích na Hranicku. Policisté je chytli na útěku přímo při činu. Předběžně vyčíslená škoda, kterou svým jednáním zloději napáchali, byla odhadnuta na 60 tisíc korun.

„K jednotlivým prodejnám přijížděli vozidlem. Vnikli vždy dovnitř násilím a většinou si z prodejen odnesli potraviny, cigarety, alkohol a hlavně peníze,“ informovala mluvčí přerovské policie Michaela Sedláčková.

Pachatelé vykradli jako první prodejnu v obci Rouské. „Odtud z pokladny odcizili mince a poté vypáčili ve skladě trezor, ze kterého ukradli další finanční hotovost. Z prodejny si odnesli ale také dvaašedesát krabiček cigaret různých značek a pět igelitových tašek. Následně vypáčili troje další dveře v prodejně,“ upřesnila mluvčí Sedláčková.

Pozornosti pachatelů neunikla ani prodejna v obci Poruba. „Páčidlem odstranili visací zámek vstupních dveří. Po vniknutí do prodejny si odnesli dvanáct kartonů cigaret různých značek, uzeninu, tři lahve alkoholu a mobilní telefon,“ vyjmenovala odcizené věci Sedláčková.

Další prodejnu vykradla čtveřice v obci Hlinsko. „Páčidlem odstranili ochrannou mříž na bočních dveřích prodejny u nákladní rampy. Tyto dveře stejným předmětem vypáčili a uvnitř se stejným způsobem dostali do trezoru zabudovaného do zdi ve skladu. Z něj odnesli peníze a stravenky. Z pokladny v prodejní části vzali mince, cigarety, uzeninu, sýry, kávy, vánoční kolekce, stojánek s propiskami a cukrovinky,“ doplnila Sedláčková.

Stejným způsobem vnikli i do prodejny v Bohuslávkách. „Vnikli dovnitř a pokusili se vypáčit trezor. To se jim ale nepodařilo a odnesli si alespoň 216 krabiček cigaret,“ řekla Sedláčková.

Oba muže zadržela na Štědrý den v pět hodin ráno při útěku policejní hlídka v Bohuslávkách. Policistům ze svého vozidla vydali ukradené věci z prodejen.

„Po provedených úkonech byli téhož dne pachatelé ze zadržení propuštěni. Na další dva muže, jejich spolupachatele, byl vydán předběžný souhlas státního zástupce s jejich zadržením a bylo po nich vyhlášeno pátrání,“ řekla mluvčí Sedláčková.

Policisté navíc zjistili, že sedmadvacetiletý mladík se krádeží dopustil, přestože byl rozsudkem vyškovského okresního soudu odsouzen mimo jiné za trestný čin krádeže k trestu odnětí svobody nepodmíněně v délce tří let, ze kterého byl v květnu propuštěn se zkušební dobou do května roku 2011.