Ke slovní a později také fyzické potyčce mělo dojít 27. dubna 2012 okolo desáté hodiny večer před restaurací v ulici Hromůvka. Obžalovaný Patrik T. měl na Josefa K. zaútočit teleskopickým obuškem. Snažil se jej velkou intenzitou udeřit do hlavy. Poškozený ránu mířenou na hlavu vykryl předloktím levé ruky a upadl na zem, vzápětí dostal ránu do lopatky.

„Jeho známý Karel S., který mu přispěchal na pomoc, vykryl další úder obuškem levou rukou. Oba poškození utrpěli zranění.

Obžalovaný se těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví dopustil přesto, že již byl za stejné přečiny v minulosti odsouzen k osmnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu se zkušební dobou na jeden a půl roku. V lednu 2013 byl amnestován," řekla státní zástupkyně.

Hajlovali a hodili po nás popelnici, brání se Romové

Obžalovaný Patrik T. odmítá, že by v době konfliktu měl u sebe teleskopický obušek i to, že oba muže zranil.

„Mě a moje dva kamarády tehdy rasově uráželi a sprostě nám nadávali. Hodili po nás plastovou popelnici. O kus dál jsme se hádali, strkali se s Josefem K. a pak spadli na zem. Nic jsem jim neudělal, nedostali ode mě ani facku. Oba tehdy hajlovali a nepřestali ani před policisty. Není to první útok na Romy, který mají na svědomí," hájil se u soudu mladík.

Zaútočili na nás obuškem, říkají poškození

Poškozený Josef K. uvedl, že už si nepamatuje jak a proč konflikt začal. Připustil, že byl dříve odsouzen za rasově motivované útoky.

„To je ale minulost, dlouho už s tím nemám nic společného. Nejsem rasista a při té rvačce jsem nehajloval. Teleskopické obušky tehdy měli dva Romové, ale útočil jen Patrik. Pak zbraně odhodili směrem k paneláku a křičeli na nějaké kluky, ať s nimi utečou," vzpomněl třicátník.

Za rasově motivované útoky byl v minulosti odsouzen také druhý z poškozených Karel S. Ani on to u soudu neskrýval.

„Míval jsem kdysi konflikty s oběma etniky i vazby na ultrapravicové hnutí. Dostal jsem také podmíněný trest za hanobení rasy, ale dnes mám naopak mezi Romy kamarády. Ten útočník nadával Josefovi do nácků, mlátil ho a když jsem mu přišel na pomoc, tak mi ranou obuškem zlomil levou ruku. Léčil jsem se přes čtyři měsíce," popsal mladý muž.

Prý to nahráli policejní minikamery

To, že na místě měly zaznít vulgární a rasistické urážky potvrdili další dva Romové, kteří tenkrát Patrika T. doprovázeli.

„Oba poškození se vysvlékli do půl těla, hajlovali a uráželi nás kvůli rasovému původu. Pokračovali v tom i před policisty. Tak jsme se jich ptali, jestli to snad neslyší a oni nám řekli, že mají na uniformách minikamery a že se všechno nahrává," popisovali konflikt dva kamarádi obžalovaného.

Přítelkyně obou poškozených se shodly v tom, že útočník a jeden z jeho známých měli v rukou teleskopické obušky.

„Vím, že ty zbraně pak policisté hledali za pomoci služebních psů. Jeden z Romů z toho místa na chvíli odešel a pak se tam zas vrátil. Není vyloučeno, že právě on obušky odnesl," naznačovala jedna z dívek možnost, proč se zbraně na místě činu nenašly.

Hlavní líčení bylo odročeno na začátek října, kdy soud vyslechne další svědky, znalce a policisty, kteří při konfliktu zasahovali.