Kriminalisté z krajské policejní správy vědí, že každý případ je něčím specifický. Podle olomouckého kriminalisty Martina Nasswettera je pro policisty náročné vyšetřování každé vraždy, i když v řadě případů se pachatele podaří zadržet takřka bezprostředně po činu.

„Někomu by se mohlo zdát, že takzvané domácí zabijačky neznamenají pro policisty nijak náročnou práci. Ale u všech případů je například třeba pořídit rozsáhlou dokumentaci, některé jsou zase náročné na dokazování,“ řekl Nasswetter, který má za sebou sedmnáctiletou kriminalistickou praxi.

Řada těžkých násilných trestných činů se odehrává mezi rodinnými příslušníky, kdy domácí násilí skončí zločinem. „Odhaduji, že těchto případů je více než polovina,“ konstatoval kriminalista.

Často také sehrává velkou roli alkohol. Například letos na Šumpersku se pokusů o vraždu dopustili tři opilí pachatelé. Dvě z obětí opilých agresorů vražedný útok nožem jen jakoby zázrakem přežily.

Ani vraždy podnikatelů se zdejšímu regionu nevyhýbají. Naposledy policisté pátrali po vrahovi, který kvůli penězům zabil podnikatele z Prostějovska. Jeho tělo i s autem zapálil a téměř dokonale ukryl v remízku u Branné na Šumpersku.

Ohořelý vrak jen náhodou spatřil traktorista, protože seděl ve vyvýšené kabině. Pachatele se sice podařilo dopadnout, podle Martina Nasswettera ale ještě policisty čeká perná práce právě při dokazování zločinu.

Ne vždy se ale podařilo pachatele polapit. Objasněny například stále nejsou dvě brutální vraždy podnikatelů na Přerovsku. Pachatelé unikají spravedlnosti.

Oba případy přitom na počátku roku 2007 doslova otřásly Přerovskem. V lednu popravil neznámý vrah střelbou ze samopalu devětatřicetiletého podnikatele Jiřího Faltu v obci Horní Moštěnice.

Zabiják si na svou oběť počkal na hřbitově u podnikatelova rozestavěného rodinného domu. Poté, co Falta vyšel z domu a usedl do auta, začal po něm pachatel ze zálohy střílet ze samopalu.

Další vražda se stala jen o necelé tři týdny později v Palackého ulici v centru Přerova. Pachatel tehdy zavraždil střelnou zbraní osmatřicetiletého majitele zdejšího Koner baru Aleše Bouchala.

Podle státního zástupce z olomouckého krajského státního zastupitelství Lva Nováka spolu tyto vraždy nijak nesouvisejí. A to přesto, že jejich oběťmi byli podnikatelé a došlo k nim v krátkém časovém rozpětí necelých tří týdnů.