Vražda se odehrála loni v létě v Potštátě. Zabitou ženu našla v kaluži krve její nezletilá dcera. Rozsudek není pravomocný, protože se obžalovaný odvolá k vrchnímu soudu. Vinu nepopírá, ale dožaduje se překvalifikování trestu na zabití.

Soudce Eduard Ondrášek při čtení uvedl, že špatné hospodaření jednoho z manželů nelze řešit tímto způsobem a následně žádat překvalifikování činu na zabití.

„To bychom na soudě neřešili rozvody, ale samá zabití,“ uvedl Ondrášek. Soudce se dále vyjádřil i ke skutečnosti, že oba byli značně opilí.

„Obžalovaný z předchozích zkušeností musel vědět, že když se opijí, nic konstruktivně nevyřeší, ale budou se hádat,“ řekl předseda senátu Ondrášek. Podle výpovědí jedné ze svědkyň se obžalovaný i zavražděná k sobě chovali pěkně jen ve střízlivém stavu.

„Při pitvě jsme zjistili, že usmrcená žena měla 1,51 promile alkoholu v krvi. U obžalovaného se zjištění pohybují v rozmezí 1,3 až 1,9 promile,“ uvedl soudní znalec Petr Chromec.

„Obžalovaný vykazuje rysy impulzivního chování. Resocializace bude obtížně proveditelná,“ následně řekl soudní znalec v oboru psychologie Adam Suchý.

Kromě jedenáctiletého trestu ve věznici se zvýšenou ostrahou musí obžalovaný zaplatit odškodné příbuzným zavražděné v celkové výši bezmála jeden a půl milionu korun.

„Tento výsledek se dal očekávat. U soudců jsem viděla snahu nalézt polehčující důvody,“ informovala obhájkyně obžalovaného Hana Dleštíková.

„Podle vyjádření mého klienta, můžu se stoprocentní jistotou potvrdit, že se proti rozsudku odvoláme k vrchnímu soudu,“ dodala Dleštíková. Také státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání.

Tragédie se v Potštátě odehrála kolem půlnoci z 18. na 19. července loňského roku. Manželé, kteří se již delší čas hádali a přibližně rok žili odděleně, se opili a v následné hádce dvaatřicetiletý muž zabil svou o rok starší manželku.

Podle znalců byla smrtelná rána zasazena do krku, když přerušila krční tepnu a žena tak vykrvácela. Muž následně utekl ke své matce a mrtvolu v kaluži krve našla jejich dcera. Kromě ní manželé vychovávali ještě dvě nezletilé děti.