Nejdříve spolu popili, potom se pohádali a devatenáctiletý mladík bývalého přítele své matky napadl. Krvácejícího muže nechal ležet na chodníku před domem ve dvanáctistupňovém mrazu.

Přesto, že se zbitý poškozený dostal ještě týž den do nemocnice, za tři týdny zemřel.

Olomoucký Vrchní soud odsoudil ve středu mladíka z Lipníka nad Bečvou k deseti letům ve vězení.

„Je to justiční omyl,“ nechal se slyšet obžalovaný.

Už před soudem prvního stupně totiž všechno, z čeho byl obviněný popíral, i přesto, že v přípravném řízení se ke svému činu doznal. Argumentoval tím, že poprvé vypovídal pod nátlakem policie, a že poškozený muž už před domem ležel.

Soudce Stanislav Urbanec ale konstatoval, že krajský soud neudělal žádnou chybu.

„S doznáním obžalovaného korespondují i výpovědi svědků, ohledání místa činu a zejména pak krev poškozeného, kterou měl obžalovaný na své obuvi,“ řekl soudce.

„Obžalovaný porušil zájem společnosti na ochraně lidského zdraví. Projevil k němu neúctu, když z malicherného důvodu, v opileckém stavu a v afektu napadl svého známého, který byl fyzicky mnohem méně zdatný,“ dodal Urbanec.

Soudní senát svým rozhodnutím zrušil listopadový rozsudek krajského soudu v Olomouci, který útočníka odsoudil na jedenáct let ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Ve prospěch obžalovaného totiž hraje nový trestní zákon, jeho jednání se změnilo z trestného činu vraždy „pouze“ na těžké ublížení na zdraví.

„Vzhledem k tomu, že trestní řízení ještě nebylo pravomocně skončeno, musíme brát v potaz, který trestní zákon je pro obžalovaného příznivější. Nový trestní zákon v tomto případě výrazně zmírnil trestní sazbu,“ vysvětlil Urbanec. Pokud by totiž soud projednával případ jako trestný čin vraždy, mohl by obžalovaný dostat deset až patnáct let, případně i výjimečný trest (podle starého trestního zákona, pozn. red.).

„S rozsudkem soudu jsem spokojený. Rozhodnutí se dalo očekávat,“ nechal se slyšet státní zástupce Vladimír Kubík.