Podmíněný dvouletý trest se zkušební dobou na tři roky.

Takový verdikt vynesl v pondělí Okresní soud v Přerově nad Lukášem Černoškem, majitelem psa, jenž v prosinci roku 2017 zaútočil v bytě v Předmostí na rok a půl staré dítě.

Chlapec po útoku křížence argentinské dogy a stafordšírského teriéra na následky vážných zranění zemřel.

Okolnosti tragického případu začal přerovský soud rozplétat v listopadu loňského roku, kdy během hlavního líčení vypovídali přímí aktéři události - obžalovaný Lukáš Černošek, ale i jeho přítelkyně a babička zemřelého dítěte.

Zvíře jako časovaná bomba

Znalec z oboru kynologie, jenž hodnotil chování psa a jeho vlastnosti, na hlavním líčení minulý týden uvedl, že zvíře bylo doslova „časovanou bombou“.

Pes se nepodrobil řádnému výcviku, je dominantní a jeho majitel zřejmě doplatil na snahu o jeho polidštění. Zdůraznil, že hlavním viníkem je nedůsledná výchova psa.

Zároveň ale z výpovědí svědků vyplynulo, že dítě psovi v době, kdy k tragédii došlo, ubližovalo taháním za ocas.

Znalec ve svém hodnocení uvedl, že pokud by obžalovaný vlastnil například labradora, k tragédii nemuselo dojít.

„Pes a obžalovaný spolu měli dobrý vztah, až úplně přátelský. Všechno je ve výchově a v tom, jak se nastaví pravidla,“ shrnul.

V té konkrétní situaci podle něj sehrála roli chvilková nepozornost majitele.

Výchovný, nikoliv represevní trest

„Lukáš Černošek byl uznán vinným z přečinu usmrcení z nedbalosti a byl mu uložen trest odnětí svobody v době trvání dvou let s podmíněným odkladem na zkušební dobu tři roky,“ shrnula verdikt přerovská soudkyně Miluše Hadamčíková, která zároveň rozhodla o zabrání věci, tedy psa, a povinnosti náhrady škody.

„Je to výchovný, nikoliv represivní trest, byť se jedná o závažné skutkové okolnosti. S ohledem na formu zavinění, okolnosti spáchání trestného činu i osobu obžalovaného dospěl soud k závěru, že podmíněný trest je na místě a splní podmínky,“ konstatovala.

V odůvodnění rozsudku uvedla, že si mnozí lidé riziko chovu psů těchto plemen neuvědomují.

„Jak vyplynulo i ze závěru znalce, pes je šelma psovitá, která jedná na základě svých pudových instinktů. Obžalovaný nezachoval potřebnou míru opatrnosti a nevykonával dozor - jako jediná dospělá osoba, která byla v té době v místnosti,“ řekla.

Šel si zakouřit a nechal psa i děti bez dozoru

K tragédii totiž došlo ve chvíli, kdy majitel psa odcházel z obývacího pokoje zakouřit si do vedlejší místnosti. V místnosti byly navíc spolu s ročním chlapcem, který na následky útoku psa zemřel, ještě další dvě nezletilé děti.

„Obžalovaný sice následků litoval, ale necítil svou odpovědnost a k jednání se nedoznal,“ podotkla dále soudkyně, jež jeho jednání posoudila jako nevědomou nedbalost.

Lukáš Černošek musí podle verdiktu soudu zaplatit zdravotní pojišťovně částku přes 10 tisíc korun, otci dítěte částku 400 tisíc korun a babičce dítěte 200 tisíc korun. Ostatní poškození včetně matky dítěte jsou odkázáni na vyřešení občansko-právní cestou.

Lukáš Černošek se nechtěl po skončení hlavního líčení k rozsudku vyjadřovat. Jeho obhájce ale uvedl, že podmíněný trest přijímá.

„S podmínkou jsme se ztotožnili, ale co se týče náhrady škody, ještě se budeme radit s klientem. Rodina byla jako celek dysfunkční, a co se týče náhrady škody, se obávám toho, že se jedná o zlatokopecký pokus,“ konstatoval obhájce Luděk Růžička.