Jedovaté výpary se do místnosti dostaly z benzinové elektrocentrály na výrobu elektrické energie.

Ta byla umístěna v koupelně bez oken. Podle policie třiačtyřicetiletý otec si chtěl totiž pustit televizi, protože měl odpojenou elektřinu.

Kvůli otravě svých dcer je nyní stíhán pro trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.

„Nájemník rodinného domu měl benzinovou elektrocentrálu na výrobu elektřiny v koupelně, kde nebylo okno. V jedné místnosti domu spali rodiče muže, ve druhé pak čtyři dcery. Zatímco rodičům, kteří celou noc větrali, se nic nestalo, dívky se zplodinami přidusily. V jejich pokoji bylo totiž okno zavřené,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle jejích slov se dívky nadýchaly zplodin v době od jedenácti večer do dvou hodin ráno. K nešťastné události došlo v jednom z domů v ulici Padlých hrdinů v Kojetíně, kde žije komunita místních Romů.

„Nejstarší holka v noci vstala a říkala, že se dusí. Všechny čtyři jsem pak vynesla ven, umývala je vodou z pumpy a snažila se je vzkřísit. Použila jsem i umělé dýchání, postup si pamatuji ještě ze školy. Holky jsem si zachránila sama, dřív, než dojela sanitka,“ tvrdí matka dětí Anna Gáborová.

Podle ní její početná rodina žije v domě v nedůstojných podmínkách, a proto prý také k celé události došlo. „Nemáme tu vodu, topení, elektřinu. Taky nám zatíká do baráku. Nikdo prý to ale spravovat nebude, protože náš barák má přijít zbourat,“ tvrdí matka celkem sedmi dětí.

Ta je prý ale nejvíc ráda, že její děvčata jsou už v pořádku. V pátek je byla také navštívit v nemocnici. „V noci vypadaly velice špatně. Byla jsem z toho úplně v šoku. Celou noc jsem kvůli tomu nespala a pila jsem jen vodu,“ svěřila se žena ze sousedství.

O události už v pátek 12. září věděli také ostatní obyvatelé romského gheta.

„Já jsem mu říkal, aby tu centrálu neměl doma. To je jasný, že to tak muselo dopadnout,“ prohlásil jeden z místních, který však jméno odmítl sdělit.

Jak uvedl mluvčí přerovské nemocnice Tomáš Želazko, v současnosti je zdravotní stav všech čtyř dívek stabilizovaný.

„Jejich stav se výrazně zlepšil a dívky budou zřejmě už v sobotu propuštěny do domácího ošetřování,“ řekl Želazko. Přerovští policisté okolnosti případu i nadále prošetřují.

Petra Poláková-Uvírová, Dagmar Rozkošná