Více než desítku deliktů má už na svém kontě gang zlodějů, který se kromě vloupání do aut specializuje také na krádeže celých vozů. K sérii případů, jejichž viníci stále unikají spravedlnosti, došlo na Přerovsku na přelomuledna a února.

Prvních šest vloupání do vozů zaznamenali policisté během jediného dne, a to 29. ledna. Zloději vykradli auta v Přerově, Kozlovicích, Drahotuších, Hranicích a Lipníku nad Bečvou.

„Škodu téměř 27 tisíc korun způsobili třeba majiteli mercedesu, který nechal odstavené auto u motorestu v Drahotuších u Hranic. Z auta si odnesli notebook, nabíječku, internetový modem, fotoaparát, peněženku a další věci,“ popsala jeden z případů přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Lednovou sérii navíc završilo odcizení celého vozu Škoda Octavia v Lipníku nad Bečvou. Jeho majitelka vyčíslila škodu na 100 tisíc korun. Minulý týden v pondělí se počet případů rozrostl o další čtyři. Neznámý pachatel se vloupal do nákladního vozu Iveco v Palackého ulici v Přerově, odcizil věci ze Škody Octavia v Hranicích, vykradl dodávku v Teplicích nad Bečvou a nakonec osobní vůz BMW v Lipníku nad Bečvou. Celková škoda se ve všech čtyřech případech vyšplhalana 111 tisíc.

Další případ vloupání zaznamenali přerovští policisté v neděli ráno. „O 19 tisíc korun a zbraň se zásobníkem a zbrojním průkazem přišel majitel dodávkového vozidla značky Mercedes, které stálo v areálu přerovského výstaviště,“ popsala nový případ Michaela Sedláčková, mluvčí přerovských policistů. Majiteli auta vznikla celková škoda ve výši 23 tisíc korun.

„Pachatelé těchto činů unikají spravedlnosti,“ řekl vedoucí územního odboru kriminální služby v Přerově Libor Šamšula a potvrdil, že k vykrádání aut dochází nejčastěji právě na Hranicku. „To je totiž na ústupové trase zlodějů, kteří prchají z Ostravska po raziích policie. V této části přerovského okresu dochází zhruba k polovině všech případů,“ podotkl dále Šamšula.

Důvody toho, proč se zloději stahují na trasu Hranice – Lipník nad Bečvou, jsou prosté. „Míří z velkých měst, a to hlavně Ostravy nebo Brna. Po cestě zastaví na benzince, vykradou přitom nějaké auto, a pak zase mizí jinam,“ podotkl Šamšula. Najít vykradače aut je tedy hodně složité, protože se často jedná o „stěhovavé ptáky“, putující z jednoho regionu do druhého.

Policistům navíc často při objasňování případů chybějí svědci. Právě autokriminalitu proto považují přerovští kriminalisté za jednu ze svých priorit v letošním roce. Objasněnost trestných činů je totiž celoročně nízká, jak ukazují statistiky.

„V roce 2007 jsme zaznamenali na 222 krádeží věcí z vozů a objasněných bylo pouze 12 případů. V loňském roce byla situace zhruba stejná – na 223 zjištěných skutků připadlo jen 13 vyřešených,“ konstatoval Šamšula.