„Kriminalisté řešili nejvíce úvěrových podvodů, kterých bylo na 122. Případů porušování autorského práva bylo na 87, pojistných podvodů na 71," vyjmenovala nejčastější skutky na úseku hospodářské kriminality mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Kriminalistům se loni podařilo dopadnout trojlístek mužů z Ostravska ve věku 22, 23 a 24 let, který vylákal od 270 poškozených z celé republiky částku přes milion korun.

„Muži nabízeli prostřednictvím bazarových internetových portálů elektroniku, nejčastěji mobily, počítače nebo notebooky, a od svých zákazníků požadovali zaslání peněz na účet ještě před dodáním zboží," přiblížila jeden z nejzávažnějších případů mluvčí.

Povedený trojlístek skončil ve vazbě poté, co muže zadrželi policisté při výběru peněz z bankomatu. Za podvod ve spolupachatelství jim hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Tři vraždy, všechny objasněny

Strážce zákona na Přerovsku stále nejvíce zaměstnávají krádeže – těch prostých bylo loni 579, vloupáním 277.

Předmětem zájmu zlodějů jsou nejčastěji peníze a věci, které mají hodnotu a dají se ihned zpeněžit, jako elektronika nebo mobilní telefony. Časté je ale i okrádání seniorů.

O patnáct více než v předchozím roce bylo podle statistik násilných trestných činů. Strážci zákona jich řešili celkem 276.

„Nejvíce bylo případů úmyslného ublížení na zdraví, a to 133. Policisté prošetřovali také 54 skutků nebezpečného pronásledování, 19 loupeží a 18 vydírání," upřesnil vedoucí přerovského územního odboru policie Martin Lebduška.

Kriminalisté prošetřovali loni tři vraždy, které byly objasněny krajským specializovaným týmem.

Podíleli se ale i na prověřování 40 případů pokusů o sebevraždu, přičemž v 18 z nich se jednalo o dokonaný čin. Na Přerovsku došlo loni k osmi znásilněním.

Nepomáhá hustá síť ubytoven

Přestože se množství trestných činů v regionu nepatrně snížilo, situace není nijak růžová.

Jedním z hlavních důvodů je vysoká nezaměstnanost, která jen v Přerově dosahuje kolem desíti procent.

Na trestnou činnost má vliv také hustá síť sociálních ubytoven, kde se soustřeďují rodiny plně závislé na státní podpoře a nepřizpůsobiví občané.

Netýká se to už jen Přerova, ale i Lipníku nad Bečvou, kam se v poslední době přistěhovalo do ubytoven více problémových rodin.

Na Hranicku zase hraje výraznou roli rozlehlost území.

Pachatelé z jiných okresů sem najíždějí páchat převážně majetkovou trestnou činnost, a pak region opouštějí.

Negativním jevem dnešní doby je podle policie nedostatečná kontrola rodičů toho, jak děti a mladí lidé tráví volný čas.

„Mladiství snadno podléhají vlivu takzvaných závadových part, což má za následek závislost na alkoholu či drogách," uzavřela mluvčí policie.