Příslušníci městské policie potvrdili, že kromě nárůstu počtu převážených lidí pod vlivem alkoholu roste i jejich agresivita. Není výjimkou, že cestou na strážníky zaútočí.

„Ta situace je za poslední měsíc opravdu alarmující. Těžko říci, zda to přičíst finanční krizi a rostoucí nezaměstnanosti. Pozorujeme však, že lidé pijí čím dál více. Často se opíjejí nekvalitním tvrdým alkoholem, který pak zalévají laciným pivem. Účinek se potom dostaví velmi rychle,“ uvedl ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Jen během posledního víkendu museli dopravit strážníci na záchytku tři osoby. „Zatímco vloni jsme ke stejnému měsíci předávali devět lidí, letos jich je už celkem šestnáct,“ upřesnil Teriaki.

Jeden důchodce to minulou sobotu přehnal s pitím na taneční zábavě pro seniory v Městském domě tak, že začal být nebezpečný pro své okolí. „Obtěžoval hosty, a tak musela na místo dorazit hlídka. Muž se však choval agresivně a chtěl odejít pryč,“ přiblížil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Opilce nakonec strážníci museli odvést v poutech. Když mu je na chvíli sejmuli, využil toho a jednoho z nich poškrábal na ruce. Při převozu na záchytku se ho pak ještě pokoušel kopnout do obličeje, takže dostal pouta i na nohy. Při převozu navíc znečistil auto výkaly a později tímto způsobem pošpinil i stěnu na záchytce.

„Lidé pod vlivem alkoholu bývají často agresivní. Jeden muž třeba praštil strážníka kovovou lžící po hlavě, jiného zase násilník kopl nohou do hlavy,“ popsal Teriaki.

Na podobný případ upozornila v sobotu městskou policii také žena z Přerova, která trávila se svými dětmi a rodiči den na zahrádce u domu. Rodinu začal vulgárně napadat soused, a proto se telefonicky obrátila na strážníky. Když přijela hlídka na místo, byl už muž pokálený.

Protože ztrácel stabilitu, museli ho připoutat ke kovovému sloupku. Lékař nakonec rozhodl o jeho převozu na záchytku. Měl 2,1 promile alkoholu v krvi. Jiného opilého pětapadesátiletého muže našla hlídka o víkendu na chodníku před domem v Přerově.

„Ležel bezvládně na zemi a odmítal se podrobit dechové zkoušce. Strážníci ho proto museli převézt na záchytku, kde byl až do doby, než odezněla akutní intoxikace. Po převozu napadl zdravotní sestru, a proto ho pracovníci museli připoutat řemeny k lůžku,“ shrnul zástupce ředitele městské policie Miroslav Komínek.

Agresivní chování opilců potvrzuje i lékař záchytné stanice Vojenské nemocnice v Olomouci Zdeněk Faldyna. „Ne každý, kdo skončí na záchytce, musí být nutně alkoholik. V mnoha případech jsou to pouze opilci, kteří nezvládli situaci,“ uzavřel.