Zvíře se zřejmě stalo obětí neznámých pytláků, které někdo vyrušil a nestačili svou „práci“ dokončit.

Podle pracovníků odboru zemědělství přerovského magistrátu bohužel nejsou takové případy výjimečné.

„Tělo divočáka jsem našel v lesíku mezi Brodkem u Přerova a Dubem nad Moravou. Bylo uložené jako odpad a hlava byla oddělená. Na místě byla ještě čerstvá krev,“ popsal strážník z Dubu nad Moravou Lubomír Jenderka.

Ten na mrtvé zvíře narazil v době, kdy podél lesíka vedla trať mezinárodního mistrovství Moravy v orientačním běhu. „Do lesa přitom často chodí děti a vede tudy i cyklistická stezka,“ pozastavuje se nad drzostí pachatelů strážník.

Podle Marka Hermana z odboru zemědělství přerovského magistrátu nejsou bohužel podobné případy výjimečné. „Byl jsem přítomen už i tomu, že byla nalezena rozporcovaná srna s plodem v těle. Pokud je to dílo pytláků, tak ti nehledí ani na dobu hájení,“ podotkl Herman.

Podle jeho slov pytláci páchají svou činnost převážně v noci. „Na místo přijedou většinou na motocyklu a v lese se orientují pomocí umělých světel nebo zařízení pro noční vidění,“ informoval Marek Herman.

Neoprávněný zásah do výkonu práva myslivosti se trestá dvojím způsobem. Buď jako přestupek, kdy může viník dostat pokutu až do výše osmi tisíc korun, nebo jako trestný čin.

„Záleží případ od případu. Většinou se rozlišují podle závažnosti a způsobu provedení. Přihlíží se i k tomu, zda skutek spáchala jedna osoba, nebo celá skupina,“ uvedl Herman.

Lesní zvěř podle jeho slov nemá jen tržní, ale i chovnou hodnotu. „Podle toho se také stanoví výše pokuty,“ uzavřel Marek Herman.