Celkem loni řešili policisté na Přerovsku 2642 nových případů, což je bezmála o tři stovky méně než v roce 2009. Objasnit se jim podařilo 53,18 procenta.

„Celkem ve dvanácti případech jsme přistoupili k vazbě, z toho polovina byla spojena s problematikou drog,“ řekl zástupce vedoucího územního odboru policie v Přerově David Kalina.

Nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek se policistům dařila objasnit ve 82 procentech případů.

„Čtyřikrát jsme odhalili kompletní varny metamfetaminu a čtyři pěstírny konopí,“ dodal Kalina.

Nejvíce ale policisty zaměstnávaly majetkové trestné činy, a to jak krádeže, tak vloupání. Celkem jich loni bylo 1287.

Zatímco v Přerově se pachatelé zaměřují nejvíce na obchody a byty, v Hranicích a v Lipníku nad Bečvou vykrádají kromě obchodů především chaty.

58 ukradených aut, našli pět

Loni se na Přerovsku ztratilo také osmapadesát aut.

„Nejvíc se kradou auta české výroby, ze čtyřiadvaceti škodovek bylo čtrnáct octavií,“ uvedl Kalina. Dohledat se podařilo jen pět aut.

Mezi bývalými okresy Olomouckého kraje Přerov vede v nelichotivém žebříčku mravnostních trestných činů. Stalo se jich celkem třicet a jen čtrnáct z nich policisté objasnili.

„Ke konci roku se stal větší počet případů, kde se čeká ještě na znalecké posudky, proto nejsou dokončeny,“ sdělil Kalina.

Policisty zaměstnaly také tři případy obtěžování.

„O prvním z nich se ukázalo, že to byl výmysl,“ podotkla mluvčí Irena Urbánková.

Podle vedoucího územního odboru Martina Lebdušky se Přerov v počtu hlášených obtěžování nijak nevymyká z celorepublikového průměru.

Násilných trestných činů se policistům podařilo objasnit 79 procent.

„Nejzávažnějším byl případ přepadení v herně Admirál na ulici Čechové v Přerově. Pachatel za použití škrtidla přidusil poškozenou barmanku až do bezvědomí a potom jí odcizil finanční hotovost. Případ byl pro svou závažnost překvalifikován na pokus vraždy,“ uvedl Lebduška.

Trestné činy v roce 2010

Počet trestných činů na Přerovsku

Přerov 1395
Hranice 682
Lipník 374
Kojetín 191

Počet trestných činů v Olomouckém kraji

Přerov 2642
Olomouc 6114
Šumperk 2206
Jeseník 787
Prostějov 1972