Pod koly auta zemřel ve středu večer 53letý muž. Ten vedl uprostřed silnice mezi obcemi Osek a Prosenice neosvětlené jízdní kolo a projíždějící řidič citroënu už nedokázal zabránit střetu.

Obětí dalších dvou havárií, které se staly o víkendu, byli čtrnáctiletý a jednatřicetiletý cyklista. Pro oba účastníky měly nehody relativně dobrý konec – muži skončili se zraněními pouze v nemocnici. Hlavním viníkem první kolize, ke které došlo v neděli na silnici mezi Přerovem a Bochoří, byl alkohol.

„Jedenatřicetiletý cyklista jel na přímém úseku silnice z Přerova do Bochoře a z dosud nezjištěných příčin havaroval na pravé straně vozovky,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podle jejích slov byl zraněný muž z místa převezen zdravotnickou záchrannou službou do nemocnice. „Předpokládaná doba léčení byla stanovena na deset až čtrnáct dní,“ upřesnila. Provedená dechová zkouška prokázala, že měl cyklista v době neštěstí 1,68 promile alkoholu v krvi.

Další nehoda se stala v Hranicích. Teprve čtrnáctiletý cyklista projížděl ulicí Plynárenská, při sjíždění mírného kopce nezvládl řízení a přepadl přes řidítka na vozovku. „Při nehodě byl hoch lehce zraněn s předpokládanou dobou léčení dva až tři týdny,“ podotkla Zajícová. Dechová zkouška byla v tomto případě negativní.

Podle policistů mají nehody cyklistů několik společných rysů. „Lidé často usedají na kolo pod vlivem alkoholu a jezdí po neosvětlených komunikacích bez světel, takže jsou snadno přehlédnutelní,“ vyjmenovala některé z příčin policejní mluvčí.

Svou roli však hraje i rostoucí agresivita silničního provozu a špatný odhad cyklistů. Mnozí totiž jezdí i na vysoce frekventovaných silničních tazích. Samostatnou kapitolou jsou pak cyklisté senioři, kteří přeceňují své síly.

Snad nejtragičtější nehoda se stala letos v září. „Muž jel na kole mezi Jindřichovem a Stříteží, přepadl z kola na trávu a poté do místního potoka, kde utonul,“ uvedl zástupce vedoucího dopravního inspektorátu v Přerově Pavel Chlápek.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika