„Za rok evidujeme zhruba kolem sedmi set trestných činů. Vykrádání aut je každopádně tím nejčastějším druhem trestné činnosti,“ řekl zástupce velitele Obvodního oddělení Hranice Bohumil Neubauer.

Navzdory častému výskytu vloupání se do aut, prý Hranicko nevybočuje z celorepublikového normálu.

„Je to všude stejné. Jedná se totiž o nejjednodušší způsob, jak přijít k penězům. Auta nejsou nějak zvlášť chráněna, a pokud máte na zadním sedadle například notebook, není nic jednoduššího než rozbít okno a za pět sekund je ten člověk pryč s ukradeným předmětem,“ dodal Neubauer.

Šest krádeží na začátku prosince

Naprostým extrémem byl v tomto směru víkend 3. a 4. prosince. Tehdy došlo hned k šesti případům vykrádání osobních vozidel.

„O tomto víkendu bylo skutečně tolik aut objektem napadení. Máme ale poznatek, že kolem se pohybovaly dvě osoby, které nejsou místní obyvatelé. Podle svědků se mohlo jednat o občany cizí národnosti. Vše se to odehrávalo v jedné lokalitě, proto se domníváme, že by to mohli mít na svědomí právě oni,“ sdělil zástupce hranického policejního velitele.

Podle něj však byl zmíněný víkend jen výjimkou, která potvrzuje pravidlo. „Jsou to vždycky nárazové situace, kdy dochází ke krátkodobému nárůstu. To byl také případ právě tohoto víkendu. Pak to zase spadne do těch starých kolejí, dva dny třeba žádný nic podobného neřešíme,“ podotkl Neubauer.

Postup při vyšetřování těchto a podobných krádeží není nic záviděníhodného. Policie má mnohdy hodně omezené možnosti. „Nejjednodušší je, když toho člověka chytnete přímo na místě. Stane se, že zloděj se přizná hned nebo se mu prokáže spáchání dřívější trestné činnosti,“ sdělil dále Neubauer.

Zloději jsou pěkně mazaní

Zloději si v dnešní době počínají velmi obezřetně a na místě po sobě často nenechají žádné stopy, které by vedly k jejich odhalení.

„Nejčastěji prostě rozbijí okénko, vezmou si to, co chtějí, a auta se ani nemusejí dotknout. Nejen, že na místě nenechají žádný otisk prstů, ale nenajde se ani žádná pachová stopa,“ informoval Neubauer.

Pravděpodobnost rychlého uzavření případu pak příliš vysoká není. Vyšetřovatelé se musejí obrátit na případné svědky. Pokud se žádná indicie nenajde, případ se většinou odkládá.

Podle slov zástupce velitele spolupracuje Obvodní oddělení Hranice při pátrání po zlodějích také s Městskou policií Hranice či kriminálními složkami.

Hraničtí policisté se v současné době zabývají kromě dvanácti případů vykrádání automobilů i odčerpáváním motorové nafty. Také tento druh krádeže není na Hranicku ničím výjimečným. Podle záznamů momentálně pracuje hranická policie na šesti případech tohoto druhu.

Skutečnost, že vykrádání aut je na Hranicku rozšířenou aktivitou zlodějů, dokazuje také rok 2009. Tehdy bylo právě Obvodní oddělení Hranice v tomto směru vyhodnoceno jako jedno z nejzatíženějších v Olomouckém kraji. „Největší problémy nám působilo vloupání do vozidel. Řešili jsme 69 případů tohoto charakteru, což je velmi vysoké číslo,“ prozradil tehdy vedoucí obvodního oddělení Hranice Petr Čech. Podobně tomu bylo také v roce 2008.