Kontrola se ale zaměřila i na dodržování hygienických předpisů a platnost živnostenských oprávnění.

Policisté během razie přistihli devatenáct mladých lidí, kteří byli pod vlivem alkoholu.

Vyfoťte si mě, jasně!

Je půl jedenácté v noci a v policejní budově u výstaviště se scházejí velitelé zásahu s novináři. Poslední instrukce a vyrážíme na první místo, které je až do poslední chvíle utajené. Hlídky se totiž domlouvají na dalších kontrolách telefonicky přímo v terénu.

Návštěva ve vyhlášené herně Formule v ulici Svisle byla zbytečná. Kontrolu totiž policisté těsně před jejím zahájením zrušili kvůli malému počtu návštěvníků. Kolona vozidel policistů, celní správy, strážníků a novinářů se proto vydává na opačnou stranu města.

Na řadě je vyhlášená „Čechovka“ u nádraží, kde je velká koncentrace heren. Opilý host jedné z nich dává jasně najevo, že je mu zásah do soukromí nepříjemný.

„Však si mě vyfoťte! Jasně!,“ rozhazuje rozčileně rukama. Potom se vztekle rozběhne směrem k novinářům., takže raději mizíme z dosahu.

Kontrola v dalších podnicích u nádraží proběhla bez potíží. Na opilé nezletilce jsme totiž nenarazili ani v proslulé herně Bonver naproti budovy vlakového nádraží.

Podnik byl téměř prázdný, a tak zaskočený majitel ukázal kontrolorům alespoň zásoby alkoholu v lednici. U automatů se krčilo několik gamblerů středního věku, kteří se díky návštěvě asi desítky policistů alespoň na chvíli odpoutali od blikajících světélek.

Po jejich odchodu se ale opět vracejí k vidině snadného výdělku.

Auta přejíždějí tentokrát do Jateční ulice, kde je bistro U kámošů. Majitel baru zřejmě věděl, proč podnik pojmenoval právě takto.

„Scházejí se tu jen naši kámoši, jsme tady v pronájmu chvíli,“omlouval se kontrolorům z živnostenského úřadu majitel a vzápětí komentoval zásah policistů pochvalnými slovy. „Kluci dělají dobře svou práci, to je jasný,“ řekl téměř s hrdostí v hlase.

Zatímco k policistům byli hostinští až přehnaně servilní, své emoce si vybíjeli na přítomných novinářích. „Nějakej Přerovskej deník tady nebudeme řešit, co říkáte? ,“ doporučil mi stroze majitel jedné herny v centru.

Až když byl ujištěn, že neprozradíme jeho identitu, dodal na vysvětlenou:„To si jako myslíte, že nalévám děckám? Sám mám dvě, tak neblbněte. Na občanky se dívám docela rád,“ ubezpečil.

Na Leguána chodí jen „zletilí“

Asi nejvíce mladých lidí se v sobotu v noci bavilo v hospodě u Leguána v Jateční ulici. Když začali policisté v přeplněné restauraci kontrolovat občanské průkazy, jeden přítomný mladík situaci očividně nezvládl. „Ať jdou do p…, komouši. To už si nemůžeme dát ani pivo?“ nechal se slyšet.

Jiní naopak považovali návštěvu represivních složek za zpestření zábavy. „Tady na leguána chodí samí zletilí. Můžete si nás vyfotit?,“ pokřikoval jeden z hochů s cigaretou v ruce. Zájemců o skupinovou fotografii ale bylo mnohem více.

V klubu Šuplík: deset mladých lidí pod vlivem

Hned na třech kontrolovaných místech v Přerově a nedalekých Kokorách měli ale policisté„úspěch“. Zátah odhalil například desítku opilých mladých lidí v rockovém klubu Šuplík v Předmostí.

„Nový trestní zákoník už nerozlišuje nezletilé a mladistvé, ale nazývá obě skupiny dětmi do 18 let. Nejvíce jsme naměřili 1,68 promile alkoholu, nejméně pak 0,8 promile,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová, která byla na místě.

Na další opilé děti narazila hlídka i v restauraci u Nely v Přerově a potom také v hospodě v Kokorách. „Do podniků, kde jsme zjistili porušení zákona, se budeme znovu vracet,“ ujistila Zajícová.

Podle ní byla rozsáhlá razie součástí akce s názvem Než naliješ skleničku. „Uspořádali jsme nejprve besedy s majiteli podniků, a to nejen v Přerově, ale i Lipníku, Hranicích a Kojetíně. Většina z nich tedy ví, že se na alkohol u mladých lidí zaměřujeme,“ vysvětlila.

Do akce se zapojilo i oddělení sociálně právní ochrany dětí, hasiči, krajští hygienici, živnostenský úřad, celní správa, cizinecká a městská policie. „Jen od policie bylo na místě 31 lidí,“ upřesnila mluvčí.

Kontrola v noci ze soboty na neděli probíhala až do čtyř hodin ráno a pro opilé děti si přijeli na místo jejich rodiče.