Poslední obviněný v celém případě, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, do vazby vůbec nemusel.

U Ivana Kyselého uplynula zákonná lhůta, po kterou může zůstat ve vazební cele.

„Ráno byl vydán příkaz k propuštění z vazby," potvrdil Petr Šereda z vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Advokát Josef Monsport, který Ivana Kyselého zastupuje, upřesnil, že se muž dostal z věznice včera po desáté dopoledne.

Ve vazbě Ivan Kyselý skončil, protože hrozilo ovlivňování svědků. Zákonná tříměsíční lhůta už ale uplynula.

„Nebyla jiná možnost, než vydat rozhodnutí o propuštění z vazby," dodal Petr Šereda.

Kadlec nabídl za svobodu půl milionu

Jinak je to u náměstka ředitele policie Olomouckého kraje Karla Kadlece a šéfa olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje.

„U nich soud shledal ještě další vazební důvodu kromě toho spočívajícího v ovlivňování svědků, spoluobviněných a podobně," upřesnil státní žalobce.

Oba si podali žádost o propuštění na kauci.

Karel Kadlec, který zůstává prozatím v ostravské vazební věznici, nabídl za svobodu půl milionu korun, Radek Petrůj sto tisíc.

„O těchto návrzích je v současné době rozhodováno. K detailům žádostí se nebudu vyjadřovat. Kdy bude rozhodnutí, záleží na více okolnostech," sdělil pouze Petr Šereda.

Podle ČTK však má být Radek Petrůj, který je aktuálně v olomoucké vazební věznici, propuštěn už zítra.

„Peněžitá záruka byla vyžadována ze strany vrchního státního zastupitelství, přistoupili jsme na to, abychom propuštění urychlili," řekl ČTK advokát Tomáš Vymazal.

Vyšetřování celého případu i dál pokračuje, kriminalisté budou vyslýchat další svědky. Výhledově potrvá spíše měsíce než týdny, než bude u konce.

„Ještě je třeba udělat celou řadu vyšetřovacích úkonů," nastínil žalobce Petr Šereda.

Kauza VidkunÚřad pro odhalování organizovaného zločinu veřejně odstartoval operaci 13. října.

Kvůli podezření z klientilistických vazeb mezi podnikateli, politiky a policií provedli kriminalisté zásahy například na ředitelství policie Olomouckého kraje, v prostorách hejtmanství nebo v soukromých objektech. Jednalo se o rozkrývání klientelistických vazeb mezi podnikateli, politiky a policisty.

Nakonec bylo vzneseno obvinění proti čtyřem lidem. Ve vazbě skončili dva policisté, a to Karel Kadlec, náměstek olomouckého krajského ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování, a jeho podřízeného Radka Petrůje, který šéfuje úseku pro hospodářskou kriminalitu.

Dalším vazebně stíhaným byl podnikatel Ivan Kyselý. Mimo vazbu čelí obvinění rovněž hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.