V rámci projektu Než naliješ skleničku navštívili po boku se zástupci cizinecké policie, celního úřadu, krajské hygienické stanice, živnostenského úřadu, hasičů a městských strážníků restaurační zařízení na Přerovsku a Hranicku.

Rozsáhlá kontrola za přítomnosti desítek uniformovaných mužů začala nejprve po deváté hodině večer v Lipníku nad Bečvou. Tam policisté obešli celkem čtyři restaurace, odhalili přitom dvě mladistvé osoby, které požily alkohol.

„V takovém případě jsou převezeny na obvodní oddělení policie, odkud si je vyzvednou rodiče,“ uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. O požití alkoholu je následně informováno Oddělení sociálně právní ochrany dětí, které jednotlivé případy řeší ve své kompetenci.

V Hranicích se policisté zaměřili na bar Inferno na Masarykově náměstí. Před dvěma týdny se na něj v rámci samostatné kontroly zaměřili hraničtí městští strážníci. Jak informovala Gate television Hranice, během jednoho večera šli tehdy do Inferna hned dvakrát a pokaždé narazili na opilé děti.

Na závěr se policisté přemístili do Klokočí, kde v hostinci U Jarky probíhala tradiční Josefovská zábava. Zatímco před týdnem se informace o chystané kontrole policistů ukázala jako fáma a řada diskotékových tanečníků pak odešla domů, tentokrát už policisté skutečně dorazili.

„Při kontrole v Hranicích a Klokočí bylo zjištěno celkem deset dětí, které požily alkoholické nápoje. Nejvyšší naměřená hodnota 1,44 promile byla zjištěna u šestnáctileté dívky,“ informovala Zajícová s tím, že celkem bylo zkontrolováno šest desítek dětí. Také ostatní zúčastněné složky našly nedostatky v provozovnách, které budou řešit v rámci své pravomoci.

Mladým lidem se policisté na tanečním večeru nelíbili. „Se asi hodně nudili, že jich přijelo tolik,“ hlásal jeden ze slušnějších příspěvků na Facebooku. Projekt Než naliješ skleničku v první fázi nejprve na semináři seznámil majitele restaurací o tom, že preventivní akce v okrese Přerov proběhne. Až poté vyrazili muži zákona do ulic. První kontrolní akce policie proběhla v první polovině února v Přerově.

Komentář: Fotíš? A máš občanku?

Když jsem se dozvěděl, že policisté připravují na páteční večer kontrolní akci, neváhal jsem. Říkal jsem si, že aspoň nachytám nějaké zajímavé fotky. 23.05 – zvoní mi telefon. Policisté už jsou v Hranicích, teď prověřují bar Inferno. Za pár minut jsem na místě také. Po domluvě s tiskovou mluvčí odcházím do útrob sklepení, kde se bar nachází.

Uvnitř panuje běžný provozní ruch. Vzadu v rohu někdo hraje stolní fotbal, návštěvníci se baví u stolů. Jen u baru číšník sepisuje nějaké papíry týkající se kontroly. Uprostřed restaurace stojí jako hradní stráž dva policisté v uniformách. Když vytahuju foťák, okamžitě budím pozornost některých návštěvníků. „Budeme v Hranickém týdnu?“ ptají se, a když přikývnu, připravují se na atraktivní pózu. To se ale policistům nepozdává.

„Fotíš? A máš občanku?“ ptá se mě jeden z nich. Zatímco si zapisuje mé jméno a adresu s poněkud zbytečně zastrašujícími slovy, že „si to ještě prověří“, skupinka na fotku se rozprchla. Na náměstí zatím policisté legitimovali kolemjdoucí děti. Pokud se ale dočkali odpovědi, že občanku nemají, neboť jim ještě nebylo patnáct, nechali je projít. Alespoň že tentokrát už policisté nenarazili na prázdné hospody, jak tomu bylo při poslední akci.