Spis s návrhem na obžalobu čtyř osob, které se zapletly do korupčního skandálu, předali detektivové z protikorupčního útvaru olomoucké pobočce Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Státní zástupce chce ve věci rozhodnout do konce dubna. Podle detektivů bylo v souvislosti s korupční kauzou sděleno obvinění celkem čtyřem osobám.

„Obviněn byl kromě majitele firmy z Přerova také bývalý ředitel pražské nemocnice Na Homolce, a dále pak dva zprostředkovatelé celé transakce,“ shrnul mluvčí pražského útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek.

Detektivové podle jeho slov na případu pracovali od roku 2001. „Byl to v podstatě dopředu připravený tunel na nemocnici, ve kterém figurovalo větší množství lidí včetně bývalého ředitele nemocnice Na Homolce, jenž byl v souvislosti s aférou obviněn z porušování povinností při správě cizího majetku,“ uvedl Skřepek.

Majitel přerovské firmy, která uzavřela s nemocnicí smlouvu na zhotovení kardiochirurgického laserového systému, byl obviněn z podvodu a podplácení, dva zprostředkovatelé kontraktu z přijímání úplatku a pomoci k trestnému činu podplácení.

„Jednotlivým obviněným jsou kladeny za vinu různé skutky. Za nejzávažnější čin hrozí trest odnětí svobody na 5 až 12 let,“ řekl krajský státní zástupce Radek Bartoš, který případ dozoruje. Všichni stíhaní jsou vyšetřováni na svobodě.

Jednatel společnosti z Přerova si měl podle vyšetřovatelů nechat proplatit od nemocnice Na Homolce částku 18 milionů korun. Peníze, které získal, ale nepoužil na zhotovení laserového systému.

Osm milionů dal jako provizi dalšímu z obviněných, který obchod zprostředkoval. Zbytek peněz pak podle obžaloby použil na zaplacení svých dluhů.

„Návrh na obžalobu jsme už obdrželi a v současné době se spisem zabýváme. Ve věci jsem zatím meritorně nerozhodl a hodlám tak učinit do konce dubna,“ potvrdil krajský státní zástupce Bartoš.

Podobný případ se dosud nestal ani v olomoucké ani v přerovské nemocnici. „Respektujeme zákon o veřejných zakázkách a při výběru dodavatele preferujeme pouze renomované firmy. Musí se jednat o seriozní klienty, které ještě navíc prověří banka. Nedáváme také firmě nikdy dopředu finanční zálohu,“ shrnul mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

S podobným případem se nesetkali ani v přerovské nemocnici. „Všechny naše obchody jsou realizovány formou holdingových dodavatelských společností a jsou centralizované. U nás tedy nic podobného nehrozí,“ řekl ředitel přerovské nemocnice Roman Gavanda.