Bez rozmyšlení se přes odkaz uvedený v e-mailu pokusil prostřednictvím elektronického bankovnictví přihlásit. Už v příštích dnech ale zjistil, že neznámý pachatel z jeho účtu formou bezhotovostního převodu odeslal tři platby v celkové výši 191 tisíc korun.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. V případě dopadení hrozí pachateli trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let,“ řekl policejní mluvčí František Kořínek.

Podle policie by měli být lidé opatrní a na podobné výzvy nereagovat. „Přimět klienta banky k vyzrazení přihlašovacích údajů do bankovnictví skrze odkaz zaslaný e-mailem je nejjednodušší a nejčastěji používaný způsob, jak se takových údajů zmocnit,“ vysvětlil mluvčí.

Žádná banka ale klienty k zadání či uvedení přihlašovacích údajů e-mailem ani telefonicky nevybízí. V případě obdržení takové výzvy se tedy s takřka stoprocentní jistotou jedná o podvod.

„V případě pochybností vždy telefonicky nebo osobně kontaktujte banku a věc si ověřte. Doporučujeme dále přihlašovací heslo pravidelně měnit a v případě podezřelých okolností jej změnit ihned po jejich zjištění, a to nejlépe cestou bankovní aplikace,“ dodal.