Na jejich nepoctivé jednání však upozornili kolemjdoucí a dvaasedmdesátiletá seniorka tak naštěstí vyvázla bez újmy.

„Pachatelé zaklepali důchodkyni na okno s tím, že jí poškodili při couvání s motorkou vrata. Ta proto vyšla ven, aby si prohlédla následky nehody. Jeden z nich ženě ukazoval vrata a tím se ji snažil zabavit. Toho využil druhý ze zlodějů, který zatím vlezl otevřeným oknem do domu,“ popsala akci podvodníků přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Jejich jednání si však všimli kolemjdoucí, kteří ženu upozornili a přivolali také policii. Důchodkyně se ihned vrátila zpět domů, kde přistihla pachatele, jak vyskakuje z okna. Poté oba rychle nasedli do auta červené barvy,vekterémuž seděli další dva komplicové.

Autem pak čtveřice podvodníků odjela směrem na Vlkoš. „Nikoho nezranili ani neukradli žádnou cennost nebo peníze. Policisté na místě navíc zjistili, že ani vrata nepoškodili. Byla to tedy jen další finta pachatelů,“ vysvětlila Sedláčková.

Obec po této události okamžitě místním rozhlasem vyzvala obyvatele, aby si na podobný případ dávali pozor.

„Na jednání podvodníků upozorňujeme občany často. Třeba rozhlasem, ale rozdávali jsme už i letáčky. Je důležité hlavně důchodcům připomínat, aby byli před podvodníky ve střehu,“ řekla pracovnice Obecního úřadu v Bochoři Lucie Odložilíková.

Podle policejní mluvčí zloději při okrádání důchodců používají celou řadu fint. „Vždycky nastane období, kdy se vyskytuje jeden a ten samý způsob. Dříve často chodili falešní podomní prodejci, kdy jeden z pachatelů nabízel lidem zboží a druhý za jejich zády kradl,“ připomněla Sedláčková.

Zloději však již použili i daleko komplikovanější způsoby, jak přijít k penězům. Například pomocí historky, že se přátelí s vnukem oběti, který jim dluží za práci či materiál. Vydávají se ale také za opraváře nebo pracovníky elektrárenčivodovodů.

Stejným způsobem nedávno připravil neznámý podvodník o peníze čtyřiaosmdesátiletou ženu v Hranicích.

„Zazvonil s tím, že jí jde dát tisícikorunový přeplatek za vodu. Přitom ženu požádal, aby mu rozměnila pětitisícovou bankovku. Ta na rozměnění použila peníze z peněženky uložené v obývací stěně. Když muž odešel, zjistila, že jí z ní zmizelo 71 tisíc korun,“ připomněla případ z letošního srpna Sedláčková.