Zatímco ještě v roce 2007 činily celkové materiální škody „pouze“ 300 tisíc, za loňský rok už to bylo na tři čtvrtě milionu.

Ani letos se nezdá, že by aktivita zlodějů polevila a případy krádeží a podvodů se objevují i několikrát do měsíce.

Poslední případ zaznamenali vyšetřovatelé tento týden v pondělí. Neznámý muž oslovil v Denisově ulici v Přerově dvaaosmdesátiletou důchodkyni, když se vracela z nákupu. Požádal ji, aby mu ukázala cestu do nemocnice a naložil do auta, kde už seděla jiná žena.

„Muži během cesty telefonoval známý, který ho informoval, že měl jeho kamarád dopravní nehodu. Leží prý v nemocnici, nemůže mluvit, a potřebuje peníze na odtah havarovaného nákladního auta se zbožím, “ popsala smyšlenou historku přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Důvěřivá seniorka zavedla oba podvodníky do svého bytu, kde z ní vylákali částku 13 tisíc korun. Jako zástavu předal ženě dlužník příruční tašku s údajnými doklady od nákladu v havarovaném vozidle. Pro tašku si však už nepřišel a peníze nevrátil.

Podle popisu se jednalo o muže kolem 25 let, výšky 180 centimetrů a středně silné postavy. Měl krátké černé vlasy, kulatý obličej, tmavé oči a mluvil plynule slovensky. Žena, která s ním byla v autě, měla na hlavě slaměný klobouk a oblečená byla do pestrého barevného oděvu.

„Zatímco ještě v roce 2007 podvodníci smyšleným způsobem okradli na 11 seniorů, loni už to bylo 20. Největší počet krádeží jsme přitom zaznamenali v říjnu a listopadu, kdy jich bylo celkem deset,“ shrnula mluvčí Michaela Sedláčková.

Zloději prý většinou seniory okrádají v dopoledních hodinách, protože jejich příbuzní i sousedé jsou v práci. Nejčastějším terčem podvodníků jsou podle statistik osamělé ženy a vůbec nejstarším okradeným byl loni na Přerovsku čtyřiadevadesá­tiletý muž.

Zatím o největší částku, a to 130 tisíc korun, okradli tři podvodnice pětasedmdesátiletou ženu z obce na Hranicku.

„Do bytu se vloudily pod záminkou výkupu kožek a peří. Zatímco jedna ženu zabavila, další dvě jí prohledaly dům a z nalezené obálky sebraly 130 tisíc,“ popsala mluvčí.

Jak se však zdá, senioři jsou nepoučitelní a dopouštějí se stále stejných chyb.

„Trestných činů i nadále přibývá, přestože pro starší občany pořádáme preventivní akce a přednášky,“ řekla Sedláčková.

Policie seniorům radí, aby nikoho nepouštěli do bytu a s neznámými lidmi komunikovali jen přes zavřené dveře. Když už mají ohlášenou návštěvu, ať k ní přizvou někoho z rodinných příslušníků. K nejčastějším trikům zlodějů patří, že se vydávají za pracovníky vodáren nebo plynáren a nesou seniorům přeplatek.

„Vysvětlujeme lidem, že jim tyto peníze nikdo nedoručí osobně, ale jen formou poštovní poukázky. Když už je někdo požádá o pomoc při odtahu auta, ať ho odkážou na policii. Pak je zcela jisté, že už dotyčný tuto pomoc nebude potřebovat,“ poznamenala mluvčí.