Podle statistik dluží otcové na alimentech nejčastěji částku ve výši od deseti do padesáti tisíc korun. Výjimkou ale nejsou ani případy, kdy je výše nezaplacených alimentů mnohonásobně vyšší.

Jeden z otců na Přerovsku dokonce nepřispěl na svého syna celý život ani korunu.

Matce dítěte dlužil 212 tisíc korun

„Nejčastěji se setkáváme s případy, kdy otec dluží deset, třicet nebo maximálně padesát tisíc korun,“ uvedla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Extrémem je však případ třiačtyřicetiletého muže z Přerovska. Ten už dluží na výživném pro svého syna celkovou sumu ve výši 212 tisíc korun.

„Přispívat má už od roku 1991. Přestože je ale synovi už šestnáct let, nezaplatil muž ani korunu. Měsíční výše alimentů přitom činí 2 tisíce korun,“ řekla policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Někdy nezaplatí alimenty ani otec, pro kterého soudem nařízená částka 300 korun měsíčně neznamená velkou finanční ztrátu. Tak jako pro dvaašedesátiletého otce z Liberecka. „Ten neplatí na svého syna už od roku 1991 a matce, která žije na Přerovsku, dluží celkem 124 tisíc,“ popsala další případ Sedláčková.

Marně čeká na peníze od otce svého dítěte také matka dvanáctiletého syna, které krkavčí otec nepřispěl už od roku 2005 a dluží jí celkem 87,5 tisíce korun.

Neplatičům hrozí až tři roky vězení

Podle policejní mluvčí není pravidlem, že by na výživném dlužili pouze muži. Policejní statistiky evidují i některé ženy – neplatičky.

„Takových případů je ale mnohem méně,“ tvrdí Sedláčková. Neplatiči se vystavují stíhání za zanedbání povinné výživy, za což mohou být odsouzeni až ke dvěma letům vězení.

„Když neplatí otec z nedbalosti, hrozí mu až jeden rok vězení. V případě úmyslného zanedbání povinné výživy je sazba na dva roky, a pokud pachatel skutku vystavuje své dítě nebezpečí nouze, může dostat trest od šesti měsíců do tří let,“ upřesnila policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Prověřit majetek hříšníka mohou exekutoři

Policie ale může vymáhat spravedlnost pro takto postižené matky pouze v případě, že na otce - neplatiče podají trestní oznámení. Žena, která se rozhodla peníze od otce svého dítěte vymoci, se může obrátit buď na soud, nebo na Exekutorský úřad.

„Pokud má matka v rukou rozhodnutí soudu o povinnosti platit výživné, kontaktuje buď soud, nebo se obrátí přímo na nás,“ přiblížila postup vedoucí právního oddělení Exekutorského úřadu Tomáše Vrány v Přerově Jindra Bartoňková.

Pro exekutory pak není problém postarat se o to, aby neplatič svůj dluh vůči dítěti uhradil. „Jakmile je exekutor pověřen provedením exekuce soudem, lustrujeme majetek dlužníka a prověřujeme přes banky a pojišťovny jeho finanční situaci. Pokud má neplatič peníze, zablokujeme mu bankovní účet. Dalším obvyklým způsobem úhrady je splácení dluhu formou srážek ze mzdy,“ konstatovala právnička Exekutorského úřadu.

Někdy exekutoři přistoupí i k zabavení majetku dlužníka. „I tyto případy jsou obvyklé. Dotyčným osobám se zabaví třeba televize, DVD rekordér, počítač a další věci,“ vysvětluje Bartoňková.

Někteří muži neplatí na své dítě „z principu“

Podle slov Bartoňkové se však všechny matky k takovému kroku neodhodlají ihned. „Někdy jim dojde trpělivost už poté, co poprvé neobdrží výživné. Jindy ale přijdou třeba až za tři roky,“ shrnula Bartoňková.

Zkušenosti s neplacením výživnéhomái žena z Přerovska, která si nepřála uvést své jméno.

„Bývalý manžel se pořád vymlouval na to, že investuje do společných víkendů se synem a ten už vlastně ani další peníze nepotřebuje. Když má ale samoživitelka zaplatit jídlo, oblečení, koníčky dítěte a další věci, alimenty nutně potřebuje,“ líčí zoufalá žena.

Podle právničky z přerovského exekutorského úřadu jsou nejtypičtější dvě kategorie mužů – neplatičů. Tou první jsou muži, kteří spadají mezi sociální případy. Jsou bez příjmu, bydlí v ubytovně a na zaplacení výživného nemají. Druhou jsou takzvaní „hrdí neplatiči z principu“.

„Ti nechtějí pochopit, proč by měli alimenty platit, když koupili před časem dítěti kolo a nebo s ním třeba byli na výletě,“ uzavřela Bartoňková.