„V rámci akce bylo v přerovském okrese zastaveno celkem 484 vozidel. Policisté během akce zjistili osmadvacet dopravních přestupků z toho sedmadvacet bylo vyřízeno blokovou pokutou v celkové částce 6 700 korun.

Jeden přestupek byl oznámen ke správnímu orgánu,“ upřesnila tisková mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Projekt kromě jiných údajů ukázal skutečnost, že řidiči v přerovském okrese jezdí často v autech, jejichž technický stav současným normám nevyhovuje. Z osmadvaceti nahlášených přestupků byla takovýchto případů hned polovina.

„Nevyhovující technický stav vozidla policisté zaznamenali ve čtrnácti případech. Dvakrát také zaevidovali jízdu bez řidičského průkazu a čtyřikrát nepoužití bezpečnostního pásu,“ přiblížila tisková mluvčí.

Hlídali i neukázněné chodce

Strážci zákona kladli během pětidenní akce velký důraz také na ukázněnost cyklistů a chodců. Od začátku roku zemřeli v Olomouckém kraji také kvůli vlastnímu nedodržování bezpečnostních pravidel již čtyři chodci.

„Chodci si asi neuvědomují, jak důležité je dostatečně osvětlení. Je vhodné, aby používali stejně jako cyklisté reflexní prvky. Také se vyplatí nosit baterku a svítit na cestu. Řidič takto vybaveného a osvětleného chodce nepřehlédne. Pokud však má chodec oblečen oděv v nevýrazných barvách jako je černá, šedá a jiné tmavé barvy, může jej řidič na tmavém úseku silnice přehlédnout nebo spatřit až na poslední chvíli a dojde k neštěstí,“ uvedla tisková mluvčí krajské policie Marta Vlachová.

V tomto ohledu však tentokrát zůstaly záznamy policistů prázdné. Jedním z důvodů může být i fakt, že se chodci chovají vzorně zejména pod viditelným dozorem policie.

„Pokud jsou policisté v uniformě, chodci se přestupků nedopouštějí. V opačném případě si jejich přestupků všímáme. Zastihnout chodce během takového akce proto bylo určitě složitější. I tak se ale vlastně jedná o preventivní účinek, kterým policista dohlíží na bezpečnost a pořádek na silnicích,“ dodala Miluše Zajícová.

Pozornost na chodce není bezdůvodná. Například v loňském roce policisté v Olomouckém kraji šetřili padesát dopravních nehod, které chodci svým špatným chováním ve vozovce způsobili.

„Ve srovnání s předcházejícím rokem jde o nárůst o devět osob. Z uvedeného počtu nehod zapříčinilo událost také osmnáct dětí,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Marta Vlachová s tím, že velkým nešvarem v případě chodců je špatné přecházení vozovky. Hodně chodců prý silnici přechází na červenou.

Bezpečnostní dopravní akce Y je zřejmě jen jednou z řady preventivních policejních opatření, které se nejen na Přerovsku, ale v celém Olomouckém kraji v současné době připravují.

Podle mluvčí přerovských policistů se v rámci územního odboru i kraje tyto akce plánují dopředu. Dochází k nim v nepravidelných intervalech, a to několikrát ročně.

S blížícím se jarem a začátkem cyklistické sezony se dají očekávat také další policejní akce, které se soustředí na bezpečnost a dodržování silničních pravidel.

„V současné době nemůžu říci, jestli se v blízké době opět něco podobného chystá. Nicméně akcí, které jsou zaměřené na cyklisty, bude určitě přibývat,“ dodala tisková mluvčí územního odboru Přerov Miluše Zajícová.