„Dosud v přesně nezjištěném období nejméně od roku 2009 do ledna letošního roku na různých místech v Karviné, v Hranicích, v Ostravě i jinde poskytoval neoprávněně psychotropní látku dalším osobám. Šlo o pervitin, drogu většinou poskytoval vojákům," řekla ČTK Zlatuše Viačková, mluvčí karvinské policie, která se případem zabývala. Kolik si údajně voják prodejem drog vydělal, policisté zatím přesně neznají.

„Prokázalo se mu, že získal 12.200 korun, ale ta částka může být jiná," uvedla mluvčí.

Vojáka zatkla vojenská a státní policie v lednu po předchozím souhlasu státního zástupce. Muž byl na začátku vyšetřování vzat do vazby. „Důvody vazby však poté pominuly a muž byl již propuštěn," dodala Viačková.

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové byl muž dočasně zproštěn výkonu služby.

„Zproštěn bude do pravomocného rozhodnutí soudu, poté uvidíme. Pokud to bude potvrzeno a muž bude pravomocně odsouzen, cesta do civilu je jasná," řekla ČTK mluvčí štábu.

Velitel 71. mechanizovaného praporu Jan Zezula ČTK řekl, že obviněný muž drogu mezi vojáky hranické posádky nedistribuoval.

„Po celou dobu vyšetřování se to neprokázalo. Vojáci procházejí pravidelnými lékařskými prohlídkami, přišlo by se na to. Byl to příslušník mého útvaru, který má 600 lidí. Bylo to zklamání, když jsem to zjistil, je to zklamání pro každého velitele. Ale bohužel my neovlivníme to, odkud voják, který u nás slouží čtyři roky, přišel a jaké má vazby a zázemí," uvedl Zezula.

Voják je obviněn ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Návrh na obžalobu předali policisté státnímu zástupci v pátek minulý týden. Nikdo jiný v souvislosti s tímto případem obviněn nebyl.