„Podle trestního zákoníku jim hrozí odnětí svobody až na pět let. V souvislosti s incidentem stále probíhá vyšetřování a do jeho skončení nebudeme k případu sdělovat další informace,“ konstatovala mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Případ surového útoku dvou dospělých - muže a ženy - na pět romských dětí, otřásl nejen místní minoritou, ale vyvolal emoce v celém městě. Obětí útoku se totiž stali chlapci a dívky školního věku.

„Rodiče zajistili dvěma dětem ošetření v nemocnici, kdy jedno bylo jednorázově ošetřeno, a druhé zůstalo ve zdravotnickém zařízení na pozorování,“ shrnula mluvčí policie.

Ilustrační foto
Stane se Přerov velkým přístavem? Senátorka svolává debatu

Rány do hrudníku

Muž měl podle očitých svědků incidentu bít děti pěstí do obličeje a do hrudníku, jedno měl dokonce kopnout do hrudníku.

Čtrnáctiletý chlapec skončil v nemocnici s otřesem mozku a pohmožděnými zády a dvanáctiletá dívka s pohmožděnou páteří a přeraženým nosem. Na děti měla útočit i žena.

Kvůli závažnému případu se sešli na společném jednání zástupci vedení města, republikové a městské policie, krajská koordinátorka pro národnostní menšiny a zástupci nízkoprahového zařízení charity pro děti a mládež Fénix, které pracuje s romskou komunitou. Město v souvislosti s útokem posílilo bezpečnost.

„Kamerový systém máme zdigitalizovaný a monitoruje všechny lokality v centru města. Výrazně jsme od té doby posílili hlídky strážníků, kteří se zaměřují na centrum a zámecký park. Spolupracujeme také se státní policií a v terénu je rovněž asistent prevence kriminality,“ řekl místostarosta města Ondřej Vlček.

Podle něj se jednalo o ojedinělý incident a v minulosti se nic podobného v Lipníku nestalo. Útočníci nebyli místní. „Situace už se od té doby zklidnila. Ke zmírnění napětí výrazně pomohlo i sezení na radnici, kde jsme celou situaci řešili i se zástupci minority. Napadeným dětem byl poskytnut psycholog,“ uzavřel.

Ilustrační foto
Napadení pěti romských dětí v Lipníku šetří kriminálka