Během úterý a středy probíhala akce s názvem „Auto není výloha“, která je zaměřená na ochranu a bezpečnost soukromého majetku, také v Hranicích.

„Přibližně před rokem jsme v tomto období zaznamenali celkem padesát případů krádeže vloupáním do vozidel, letos je to čtyřicet. Obzvláště v předvánočním období ale může dojít k jejich nárůstu. Souvisí to také s větším výskytem lidí v nákupních centrech,“ řekla Irena Urbánková z preventivní informační skupiny Územního odboru Přerov.

Právě na parkovištích před nákupními centry v Hranicích stála během úterý a středy trojice policistů, která kolemjdoucí upozorňovala na zvýšené riziko krádeží.

Poučná maketa

V rámci akce policisté použili i maketu auta v životní velikosti, aby na tento projekt upozornili co nejvíce lidí. Na maketě byly znázorněny osobní věci, které majitelé zanechávají často uvnitř automobilů na viditelných místech, čímž samozřejmě lákají potencionální zloděje.

„Když lidé vozidlo opustí a uvidí tuto maketu, mohou si ještě uvědomit, zda by některé věci ve vozidle neměli uschovat. Mohou tak zabránit případné krádeži,“ uvedla Urbanová.

Navzdory mrazivému počasí stáli policisté před obchody jak v úterý, tak i ve středu vždy dvě hodiny.

„Už v úterý nám byla docela zima a dnes je to úplně stejné,“ konstatovala ve středu preventistka Urbanová.

Varování bude pokračovat

Akce ale rozhodně splnila svůj účel. U policistů se prý za dva dny v Hranicích zastavilo asi dvě stě kolemjdoucích. Ti si kromě užitečných rad ze setkání odnesli také menší upomínkové předměty.

„Setkávali jsme se s kladnými ohlasy. Lidé akci tohoto druhu vítají,“ dodala Urbánková. Policie také preventivně kontrolovala vozidla a upozornila řidiče na zjištěné nedostatky.

Akce, která se v rámci okresu odehrává také v Lipníku nad Bečvou a v Přerově, bude probíhat také v následujícím týdnu. Policisté tak budou i nadále apelovat na řidiče, aby v autech nenechávali žádné předměty.

„Musí si uvědomit, že jde o jejich soukromý majetek a zloděj je o něj připraví díky jejich nepozornosti a lhostejnosti. Ve vozidle by neměly zůstávat žádné zejména cenné věci, a to ani v zavazadlovém prostoru,“ řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Kompletně vybílené auto v Lipníku

Na vlastní kůži se o tom přesvědčil také šestačtyřicetiletý muž z Přerovska. Auto zaparkoval u supermarketu na ulici Lipnická v Přerově. Z kufru mu následně zloděj ukradl autonavigaci, osobní doklady, brýle, peněženky s finanční hotovostí, fotoaparát, tankovací kartu a další věci.

„Celková škoda byla vyčíslena na osmnáct a půl tisíc korun,“ uzavřela Zajícová.